Tak możesz przejść szybciej na emeryturę. Te osoby mogą korzystać ze wcześniejszego świadczenia

Kamila Pochowska
Kamila Pochowska
Obecnie w Polsce kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 roku życia, a mężczyźni muszą mieć skończone 65 lat. Są również osoby, które o świadczenie mogą ubiegać się wcześniej. Wystarczy, że spełnią kilka niezbędnych warunków. O jakich kryteriach mowa? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii!Szczegóły na kolejnych slajdach >>>
Obecnie w Polsce kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 roku życia, a mężczyźni muszą mieć skończone 65 lat. Są również osoby, które o świadczenie mogą ubiegać się wcześniej. Wystarczy, że spełnią kilka niezbędnych warunków. O jakich kryteriach mowa? Odpowiedzi znajdziesz w naszej galerii!Szczegóły na kolejnych slajdach >>>Archiwum PPG
Wcześniejsza emerytura to wypłacenie świadczenia jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Kto może się o nią ubiegać? Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać wcześniejszą emeryturę? Mamy informacje w pigułce!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?
  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać świadczenie?
  • Jaki staż pracy uprawnia do szybszego przejścia na emeryturę?

Wcześniejsza emerytura? Kto może z niej skorzystać?

Emerytura to wypłacane co miesiąc świadczenie, które przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem. Przyznawana jest po przepracowaniu odpowiedniej ilości lat oraz uzyskania wieku uprawniającego do jej pobierania. Obecnie w Polsce kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 roku życia, a mężczyźni muszą mieć skończone 65 lat.

Są również osoby, które o świadczenie mogą ubiegać się wcześniej. Wystarczy, że spełnią kilka niezbędnych warunków. O jakich kryteriach mowa?

Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać wcześniejszą emeryturę - szczegóły w poniższej galerii.

Według przepisów prawa, wcześniejsza emerytura przysługuje osobom, które urodziły się w latach 1949-1968 i pracowały w szczególnych warunkach o trudnym charakterze, a na dzień 31 grudnia 2008 roku spełniały następujące warunki:

  • osiągnęły wiek emerytalny w zależności od płci i rodzaju pracy
  • są w stanie wykazać okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn
  • mogą wykazać staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
  • nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego OFE lub za pośrednictwem ZUS-u złożą wniosek o przekazanie zgromadzonych środków na rzecz skarbu państwa.

Wcześniejsza emerytura przysługuje również osobom wykonującym działalność twórczą i artystyczną, którzy urodzili się w latach 1949-1968 i nie są członkami OFE lub złożą wniosek o przekazanie środków na budżet państwa. Wiek emerytalny dla osób wykonujących działalność artystyczną:

  • 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn wykonujących zawody: akrobaty, tancerza, gimnastyka, czy kaskadera
  • 45 lat dla kobiet i 50 lat dla mężczyzn wykonujących zawody: wokalisty, muzyka grającego na instrumentach dętych, a także tresera zwierząt drapieżnych
  • 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn wykonujących zawód muzyka grającego na instrumentach smyczkowych, klawiszowych, perkusyjnych, a także operatora obrazu filmowego oraz fotografika.

Praca w szczególnych warunkach a wcześniejsza emerytura

Praca w szczególnych warunkach jest szkodliwa dla życia i zdrowia pracownika. Przyśpiesza naturalny proces starzenia, automatycznie zmniejszając siły pracownika do dalszego wykonywania pracy.

Aby móc skorzystać z wcześniejszego świadczenia emerytalnego, kobiety muszą mieć przepracowane 15 lat pracy i skończone 55 lat. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku mężczyzn, jednak oni dodatkowo oprócz przepracowanych 15 lat w szkodliwych warunkach, muszą mieć ukończony 60 rok życia.

Wcześniejsza emerytura przysługuje również osobom, które opiekują się dzieckiem wymagającym stałej opieki. Warunkiem przyznania wcześniejszego świadczenia jest: wymagany staż pracy do roku 1998 (kobiety co najmniej 20 lat, mężczyźni co najmniej 25 lat), brak członkostwa w OFE (jeśli osoba urodziła się po 1948 roku), ubezpieczenie z tytułu zatrudnienia (do 1999 roku). Ponadto osoba ubiegająca się o wcześniejszą emeryturę musi wykazać, że przed 1 stycznia 1999 roku nie mogła podjąć pracy z uwagi na stan zdrowia dziecka i konieczność sprawowania nad nim opieki.

Warunkiem do przyznania świadczenia jest wykazanie, iż dziecko, którym się opiekujesz, przed 1 stycznia 1999 roku było całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.Według przepisów prawa, niezdolność do pracy musiała istnieć od urodzenia lub powstać przed ukończeniem przez dziecko 18 roku życia.

Jak otrzymać wcześniejszą emeryturę? To musisz wiedzieć!

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o emeryturę w jednostce ZUS odpowiedniej dla miejsca zamieszkania. To znacznie przyśpieszy rozpatrzenie sprawy i wszystkie związane z tym procedury. Można zrobić to pisemnie, a wypełniony wniosek wysłać za pośrednictwem poczty. Wniosek można również złożyć w odpowiedniej placówce, zgłosić ustnie do protokołu, a także przesłać elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE. W tej sytuacji niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego.

Podstawowym dokumentem jest świadectwo pracy, którym potwierdza się staż pracy, a w tym okresy składkowe i nieskładkowe. W przypadku braku możliwości uzyskania świadectwa pracy, ZUS może wziąć pod uwagę inne dokumenty, m.in. umowę o pracę, pisma o angażu, przyznaniu nagrody, czy wpisu do legitymacji ubezpieczeniowej. W niektórych sytuacjach ZUS może wziąć pod uwagę zeznania świadków.

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie