
Pluskwa to potoczna nazwa pasożyta Cimex lecutralius, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Pluskwy należą do tzw. pasożytów okresowych - żerują na ludziach czy zwierzętach tylko podczas pobierania pokarmu.
Pluskwy bardzo często przedostają się z jednych mieszkań do drugich przez instalację. Pluskwy występują w miejscach, przez które przewija się dużo ludzi - w hotelach, schroniskach, akademikach czy szpitalach. Można z takich obiektów przenieść pluskwy do mieszkania na przykład w bagażu. Pasożyty te często trafiają do domów także w meblach czy ubraniach z drugiej ręki.
Pluskwy domowe najbardziej uaktywniają między godziną 1:00 a 5:00 rano. Przyciąga je ciepło ciała, wydychany dwutlenek węgla i substancje wydzielane przez skórę. Gdy się pożywią, wracają do swoich kryjówek.
Po czym rozpoznać, że w mieszkaniu są pluskwy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź teraz w naszej galerii sygnały, które świadczą, że w mieszkaniu pojawiły się pluskwy >>>>>

Pluskwy żywią się krwią ludzi i zwierząt - jest im ona niezbędna do życia. Pluskwy żerują na ludziach czy zwierzętach tylko podczas pobierania pokarmu. Jeśli rano na skórze widoczne są ślady ugryzienia, wyglądem przypominające ukąszenie komara - może to oznaczać, że w mieszkaniu pojawiły się pluskwy.

Subtelne ślady krwi na prześcieradle, pościeli czy materacu mogą świadczyć o tym, że prawdopodobnie w domu pojawiły się pluskwy.

Innym charakterystycznych sygnałem, że w mieszkaniu pojawiła się plaga pluskwie, jest nietypowy, słodki i lekko mdły zapach, który łatwo można wyczuć w pomieszczeniach. Wiele osób porównuje go do aromatu kolendry lub nadpsutych malin.