
Jak rozpoznać pluskwę? Kilkumilimetrowe żyjątka w kolorze brunatnym z 6 odnóżami - to pluskwy domowe. Owady mają owalny i mocno spłaszczony kształt, które delikatnie zwęża się z przodu.
Dorosła pluskwa przypomina pestkę jabłka. Dojrzały osobnik mierzy ok. 5 mm.
Pluskwy nie mają skrzydeł, nie potrafią też skakać, ich pancerz jest bardzo twardy. Przed jedzeniem są przezroczyste i trudne do zauważenia. Po posiłku ich odwłok rozdyma się i nabiera brunatnego koloru.

Ugryzienie pluskwy zazwyczaj nie jest bolesne - pasożyt wpuszcza bowiem substancję przeciwbólową. Kąsa najczęściej w miejsca, które są odsłonięte podczas snu - zwykle okolice twarzy, szyi, rąk i nóg. Swędzące zmiany skórne pojawiają się na ogół po 24-48 godzinach od pogryzienia. Z reguły to czerwone plamki, które po pewnym czasie przybierają postać grudek lub bąbli pęcherzykowych. Towarzyszy im silne swędzenie.
Jeśli ugryzienia są nieliczne, zmiany zwykle ustępują samoistnie w ciągu 1-2 tygodni.

Oznakami występowania pluskiew w domu są mikroskopijne wylinki i odchody. Ciemne drobinki kału można zauważyć np. wzdłuż szwów materaca.

Jeśli podejrzewamy, że w domu zagnieździły się pluskwy, warto jak najszybciej przeszukać ich potencjalne kryjówki. Pluskwy wybierają dyskretne i ciemne miejsca, lubią zagnieżdżać się w drewnie, papierze i tekstyliach. Dobrze jest więc sprawdzić materace, zagłówki, szczeliny w łóżku i jego okolicy oraz w ścianach. Pluskwy przechodzą też przez gniazdka elektryczne i poruszają się wzdłuż kabli.
Pluskwy domowe lubią się ukryć się m.in.:
- w tapicerce mebli,
- materacach,
- pod okładzinami ściennymi – tapetą, boazerią, lamelami;
- pod dywanami i wykładzinami podłogowymi;
- w książkach i gazetach;
- w stelażu i wezgłowiu łóżka;
- pod listwami podłogowymi;
- w okolicach gniazdek elektrycznych;
- we framugach drzwiowych i okiennych;
- pod ramami obrazów i zdjęć,
- w żaluzjach,
- w zasłonach okiennych.