Choć wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV wysyła Poczta Polska, to nie ona ma uprawnienia do umarzania czy rozkładania na raty zadłużenia abonenta. Może to zrobić jedynie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
- Następuje to w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe - zaznacza Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A.
Wniosek do KRRiT powinien zawierać: imię i nazwisko oraz adres abonenta dłużnika, indywidualny numer identyfikacyjny, precyzyjnie określone żądanie (tj. czy jest to prośba o umorzenie zaległości, rozłożenie na raty czy też umorzenie odsetek za zwłokę), okres i kwotę zaległości, uzasadnienie.
Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające:
- wyjątkowo trudną sytuację finansową (zaświadczenie z urzędu pracy o bezrobociu, zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach lub kserokopię PIT za ostatni rok, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci)
- przypadek losowy (śmierć członka rodziny, długotrwała choroba, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa),
- szczególne względy społeczne (upadłość lub likwidacja firmy).
Nie przegap
Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV w 2024 roku
Są tez osoby, które w ogóle nie muszą opłacać abonamentu RTV w 2024 roku. Listę zwolnionych z tego obowiązku zobaczycie w poniższej galerii.
Wniosek można złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą za pośrednictwem platformy ePUAP2 (wymagany jest kwalifikowany podpis cyfrowy lub profil zaufany) lub pocztą na adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Mediów Publicznych - Wydział Abonamentu RTV, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.
