Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak można starać się o umorzenie długów za abonament RTV. Niektórzy w ogóle nie muszą płacić

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Choć wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV wysyła Poczta Polska, to nie ona ma uprawnienia do umarzania czy rozkładania na raty zadłużenia abonenta.Są tez osoby, które w ogóle nie muszą opłacać abonamentu RTV w 2024 roku. Listę zwolnionych z tego obowiązku zobaczycie na kolejnych slajdach naszej galerii.
Choć wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV wysyła Poczta Polska, to nie ona ma uprawnienia do umarzania czy rozkładania na raty zadłużenia abonenta.Są tez osoby, które w ogóle nie muszą opłacać abonamentu RTV w 2024 roku. Listę zwolnionych z tego obowiązku zobaczycie na kolejnych slajdach naszej galerii. Pixabay.com
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć albo rozłożyć na raty dług z tytułu niezapłaconego abonamentu RTV. Trzeba złożyć wniosek w tej sprawie i dobrze go umotywować.

Choć wezwania do zapłaty zaległego abonamentu RTV wysyła Poczta Polska, to nie ona ma uprawnienia do umarzania czy rozkładania na raty zadłużenia abonenta. Może to zrobić jedynie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

- Następuje to w sytuacjach wyjątkowych, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe - zaznacza Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej S.A.

Wniosek do KRRiT powinien zawierać: imię i nazwisko oraz adres abonenta dłużnika, indywidualny numer identyfikacyjny, precyzyjnie określone żądanie (tj. czy jest to prośba o umorzenie zaległości, rozłożenie na raty czy też umorzenie odsetek za zwłokę), okres i kwotę zaległości, uzasadnienie.

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające:

  • wyjątkowo trudną sytuację finansową (zaświadczenie z urzędu pracy o bezrobociu, zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach lub kserokopię PIT za ostatni rok, zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu z pomocy finansowej, zaświadczenie z urzędu pracy lub zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci)
  • przypadek losowy (śmierć członka rodziny, długotrwała choroba, skutki klęski żywiołowej, skutki przestępstwa),
  • szczególne względy społeczne (upadłość lub likwidacja firmy).

Nie przegap

Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV w 2024 roku

Są tez osoby, które w ogóle nie muszą opłacać abonamentu RTV w 2024 roku. Listę zwolnionych z tego obowiązku zobaczycie w poniższej galerii.

Wniosek można złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą za pośrednictwem platformy ePUAP2 (wymagany jest kwalifikowany podpis cyfrowy lub profil zaufany) lub pocztą na adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Mediów Publicznych - Wydział Abonamentu RTV, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska