Spis treści
Ustawa z dnia 4 czerwca 1994 r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych przewiduje, że firmy, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników na umowę o pracę oraz wszystkie jednostki samorządowe i zakłady budżetowe, niezależnie od liczby pracowników, są zobowiązane do prowadzenia ZFŚS. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy oferują pomoc finansową tego typu.
Jak ubiegać się o dofinansowanie z ZFŚS?
Jeśli jednak pracodawca zapewnia takie świadczenie, pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i członkowie ich rodzin mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków ZFŚS.
Z założenia "wczasy pod gruszą" mają być formą wsparcia dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej. Jak wiadomo, ZFŚS to projekt socjalny. Tworzy go sam zakład pracy i to on decyduje, ile wyniesie kryterium dochodowe i o możliwości korzystania ze świadczeń i usług w jego ramach.
- Dotyczy pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 50 osób oraz takich, którzy mają ich przynajmniej 20 i mniej niż 50, o ile z wnioskiem o utworzenia ZFŚS wystąpi zakładowa organizacja związkowa.
Każda firma może zdecydować, co konkretnie zaoferuje pracownikom w ramach tego funduszu.

"Wczasy pod gruszą", czyli dofinansowanie do wypoczynku wciąż są jednym z najpopularniejszych świadczeń, choć potoczna nazwa wielu kojarzyć się może z PRL-em.
Tyle trzeba wziąć urlopu, żeby dostać na wczasy pod gruszą
Przepisy prawa pracy nie obligują pracownika do 10 dni roboczych urlopu. Jednak w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) pracodawca może postawić taki warunek.
Ustawodawca daje tu jemu dowolność i może on zdecydować, że wypłata "wczasów pod gruszą" przysługuje po wykorzystaniu określonej długości dni urlopu.
Wysokość "wczasów pod gruszą" będzie inna w każdej firmie. Przepisy nie określają żadnej konkretnej ani minimalnej kwoty świadczenia. Zależy od wysokości dochodów gospodarstwa domowego pracownika. Kryterium socjalne sprawia, że raczej nie powinna zdarzyć się sytuacja, w której każdy pracownik otrzymałby „wczasy pod gruszą” w takiej samej wysokości.
Dofinansowanie do ferii zimowych. Ile można dostać?
Najczęściej będzie to jednak świadczenie w wysokości od 200 do 1000 złotych. Przy kwocie poniżej 380 zł nie będzie obowiązywał podatek dochodowy.
Maksymalna dopłata do wczasów to 1914,34 zł na jednego pracownika (dla osób pracujących w trudnych warunkach można zyskać dodatkowo 200-300 zł).
Trzeba mieć umowę o pracę
Ważnym wymogiem dotyczącym "wczasów pod gruszą" jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
- Zazwyczaj świadczenie jest wypłacane w sytuacji, gdy pracownik weźmie co najmniej 10 dni nieprzerwanego urlopu (czasem nawet 14), a następnie złoży wniosek o przyznanie dofinansowania.
Te pieniądze przysługują raz w roku i są wypłacane bez względu na to, jak zamierzamy spędzić przyznany urlop. Oznacza to, że dostaną go zarówno osoby wyjeżdżające za granicę czy odwiedzające rodzinę, jak i te, które zostaną w domu lub wybiorą się na ferie zimowe.
