
E-MAIL Z DOSTĘPEM
Meilowe sztuczki są popularne od momentu, w który wiadomości e-mail stały się popularną formą komunikacji biznesowej i prywatnej. Niebezpieczne wiadomości, które mogą być elementem podstępu zwykle zawierają link aktywny, zachęcający dfo przejścia na nową stronę. W treści strony znajduje się prośba o instalację aktualizacji systemu. Po przejściu wszystkich kroków nasz telefon/komputer zainfekowany jest wirusem, który przechwytuje nasze dane wraz z hasłami. Mając tak obszerną wiedzę złodziej ma wiele możliwości wyłudzeń - pobieranie pieniędzy z konta, zaciąganie kredytów i pożyczek, włamanie itd.
JAK NIE WPAŚĆ W PUŁAPKĘ?
Nie klikaj w podejrzane linki w wiadomościach. Sprawdzaj dokładnie dane adresu e-mail, z którego przyszła wiadomość i weryfikuj je z oficjalną stroną banku/aplikacji/systemu. Jeśli w trakcie instalacji cokolwiek wyda Ci się podejrzane - przerwij proces!

SMS PREMIUM
To najczęściej spotykane oszustwo z wykorzystaniem przypadkowych numerów telefonów. Chodzi o próbę zachęcenia użytkowników do wysłania wiadomości SMS premium. Zwykle to wiadomość o wygranej, bonie do odebrania lub inna zachęta do wysłania wiadomości zwrotnej. Informacja jest taka, że SMS premium będzie kosztował ok 3 zł + VAT, w rzeczywistości jest to kilkadziesiąt a niekiedy nawet kilkaset złotych za jeden SMS! Biorąc pod uwagę, że złodzieje zwykle nakłaniają tysiące osób, oszustwo osiąga ogromne rozmiary.
JAK NIE WPAŚĆ W PUŁAPKĘ?
Nie reaguj na SMS premium

BANK W KOMÓRCE
Współcześnie bardzo wiele młodych ludzi posiada aplikację swojego banku w telefonie. To szybka i wygodna obsługa konta w banku, ale też łakomy kąsek dla złodziei, którzy chcą pozyskać dane klientów poszczególnych banków. Kradzież wchodzi na wyższy level. Złodzieje projektują aplikacji mobilne,które są łudząco podobne do ich oryginalnych wersji i wypuszczają je do oficjalnych sklepów, np. Google Play. Po instalacji i zalogowaniu do oszukanej aplikacji udostępniamy wszystkie nasze dane osobowe, bankowe, a także hasła i dostęp.
JAK NIE WPAŚĆ W PUŁAPKĘ?
Nie traktuj sklepów z aplikacjami jako pewnika. Oficjalnych aplikacji bankowych szukaj na stronie internetowej banku. Przechodząc do sklepu tą drogą możesz mieć pewność, że aplikacja, którą ściągasz jest bezpieczna.

METODA NA DOBRE SERCE
Rok temu mieliśmy do czynienia z przykrą akcją charytatywną "#bojesieciemnosci. Na jednym z serwisów powstała zbiórka pieniędzy dla chorego dziecka. W promocję tej zbiórki zaangażowało się mnóstwo znanych osób w tym Robert Lewandowski, Maciej Orłoś, czy Kazimierz Marcinkiewicz. Pomimo wielokrotnej weryfikacji użytkownika i samej akcji całe wydarzenie okazało się jednym wielkim oszustwem. Zebrano wtedy ponad pół miliona złotych.
JAK NIE WPAŚĆ W PUŁAPKĘ?
Weryfikuj samodzielnie akcje charytatywne i włączaj się tylko w te, co do których nie masz żadnych wątpliwości.