
Dopamina jest wytwarzana i uwalniana przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym, jednak istnieją skuteczne naturalne sposoby na jej pobudzenie. Jak zwiększyć poziom dopaminy w organizmie? Zobacz teraz w naszej galerii >>>>>

Oto objawy niedoboru i nadmiaru dopaminy
Kiedy poziom dopaminy jest zbyt wysoki, może pojawiać się tendencja do samodestrukcyjnych i impulsywnych zachowań. Zbyt niski poziom dopaminy może objawiać się poprzez huśtawki nastroju, pogorszenie samopoczucia, zachcianki na słodycze, trudności w koncentracji, wytrwałości i motywacji do działania. Niedobór hormonów szczęścia może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia, obniżenia samooceny, przygnębienia czy zwiększenia apetytu na słodycze, wywoływać lęki czy osłabienie motywacji. Poza tym może powodować stany depresyjne, przewlekłe bóle głowy czy nadmierna bolesność ciała. Nadmiar dopaminy może wywoływać halucynacje, omamy i zaburzenia percepcji.

Tak można podnieść poziom dopaminy
Sposoby na podniesieni poziomu dopaminy w organizmie:
- słuchanie muzyki,
- taniec,
- kontakt z naturą,
- światło słoneczne,
- spędzanie czasu z bliskimi ludźmi,
- dotyk ludzi lub zwierząt,
- aktywność fizyczna,
- zbilansowana dieta bogata w antyoksydanty,
- próbowanie nowych rzeczy,
- uczenie się,
- higiena snu,
- probiotyki i DHA,
- wdzięczność,
- masaż,
- życzliwość,
- medytacja,
- kreatywne zadania.

Dopamina a zakochanie
Poziom dopaminy podnosi się gdy jesteśmy zakochani - towarzyszące zakochaniu "motylki w brzuchu", podwyższone tętno, euforia, szczęście, idealizowanie partnera i obniżony krytycyzm - za to odpowiada właśnie dopamina.