Spis treści
Tak działa dopamina - taką rolę w organizmie spełniają hormony szczęścia
Endorfiny, dopamina, oksytocyna i serotonina to tzw. hormony szczęścia. Są produkowane w mózgu oraz rdzeniu kręgowym. Hormony szczęścia wpływają na samopoczucie, zadowolenie z siebie, radość, ekscytację, przyjemność czy euforię. Działają też przeciwbólowo!
To Cię teraz może zainteresować
Tak hormony szczęścia wpływają na organizm:
- redukują poziom stresu,
- łagodzą ból,
- redukują uczucie drętwienia,
- regulują temperaturę ciała,
- regulują gospodarkę hormonalną.
Oto objawy niedoboru i nadmiaru dopaminy
Dopamina w zależności od miejsca w którym jest aktywna pełni wiele różnych funkcji w organizmie - między innymi wpływa na ciśnienie tętnicze krwi, regulację napięcia mięśniowego, pracę gruczołów endokrynnych a nawet odczuwanie emocji. Dopamina odgrywa ważną rolę w rozwoju uzależnień, chorobie Parkinsona, depresji oraz schizofrenii.
Badania wykazały, że dopamina jest zaangażowana w działanie tzw. systemu nagrody, a aktywność neuronów dopaminowych wzrasta w czasie oczekiwania na czynności sprawiające człowiekowi przyjemność, takie jak rozrywka, zakupy, hazard czy jedzenie. Poziom dopaminy podnosi się gdy jesteśmy zakochani.
Niedobór hormonów szczęścia może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia, obniżenia samooceny, przygnębienia czy zwiększenia apetytu na słodycze, wywoływać lęki czy osłabienie motywacji. Poza tym może powodować stany depresyjne, przewlekłe bóle głowy czy nadmierna bolesność ciała. Nadmiar dopaminy może wywoływać halucynacje, omamy i zaburzenia percepcji.
Tak podnieść poziom dopaminy naturalnie - oto skuteczne sposoby
Dopamina jest wytwarzana i uwalniana przez komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym, jednak istnieją skuteczne naturalne sposoby na jej pobudzenie.
Aktywność neuronów dopaminowych wzrasta, gdy oczekujemy na zdarzenie sprawiające nam przyjemność, np. rozrywkę, zakupy, dobre jedzenie, hazard itp. Kiedy poziom dopaminy jest zbyt wysoki, może pojawiać się tendencja do samodestrukcyjnych i impulsywnych zachowań. Zbyt niski poziom dopaminy może objawiać się poprzez huśtawki nastroju, pogorszenie samopoczucia, zachcianki na słodycze, trudności w koncentracji, wytrwałości i motywacji do działania.
Jak zwiększyć poziom dopaminy w organizmie? Zobacz teraz w naszej galerii skuteczne sposoby, by pobudzić dopaminę w naturalny sposób:
