Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak szkoły w gminie Sępólno Krajeńskie poradziły sobie z napływem uczniów z Ukrainy

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Do szkół i przedszkoli w gminie Sępólno Krajeńskie uczęszcza 71 dzieci ukraińskich uchodźców.
Do szkół i przedszkoli w gminie Sępólno Krajeńskie uczęszcza 71 dzieci ukraińskich uchodźców. Marcin Misiak
Ponad 70 uczniów i przedszkolaków z Ukrainy trafiło po wybuchu wojny do placówek oświatowych w gminie Sępólno Krajeńskie. Przy największej dynamice było ich prawie 100. Nie utworzono oddziałów przygotowawczych – dzieci dołączyły do polskich rówieśników.

Rok szkolny 2021/2022 był pełen wyzwań dla oświaty. Najpierw pandemia koronawirusa, następnie – wybuch 24 lutego wojny w Ukrainie. Konflikt zbrojny sprawił, że do gminy Sępólno Krajeńskie, tak jak w innych samorządach, zaczęli napływać uchodźcy. Pierwotnie było to 27 kobiet z dziećmi, ale każdego dnia ta liczba rosła. Bywały dni, że nawet się podwajała. Już 3 marca uruchomiono w SP w Zbożu, SP w Wiśniewie i SP w Lutowie pierwsze zajęcia zapoznawcze dla dzieci ich mam. Rodzice mieli możliwość wyboru szkoły czy przedszkola dla swoich pociech. Te trafiły do klas, gdzie uczą się polscy rówieśnicy.

- Z racji dynamiki zmian, niepewności dalszego pobytu dzieci i różnych miejsc zamieszkania w naszej gminie, braku jakichkolwiek wolnych pomieszczeń do nauki w godzinach dopołudniowych w szkołach, a także postawionych wymogów formalnych nie było możliwe utworzenie oddziałów przygotowawczych – informuje Marek Tymecki, dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie.

Dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach

Na koniec marca, gdy sytuacja dotycząca wzrostu liczby uchodźców ustabilizowała się, w gminie Sępólno było 21 dzieci w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, 62 uczniów w szkołach podstawowych oraz kilkunastu uczniów w szkołach ponadpodstawowych na 123 dzieci ogółem. Uczniowie z klas VII i VIII uczestniczyli w zajęciach zdalnych emitowanych przez TV z Ukrainy.

- W każdej ze szkół, do których uczęszczają dzieci z Ukrainy uruchomiono dodatkowe zajęcia nauki języka polskiego: dla dzieci starszych i dla dzieci młodszych. Dzieciom z klas starszych umożliwiono uczestnictwo w zajęciach wyrównawczych. Z pieniędzy Powiatowego Urzędu Pracy, w ramach staży, zatrudniono na stanowiskach pomocy nauczycieli cztery matki dzieci z Ukrainy (w SP nr 1, SP nr 3, SP Lutowo, SP Wiśniewa). Rodzice pozostałych dzieci oraz szkoły zakupiły ze zbiórek dla przyjmowanych dzieci kompletne wyprawki. Ośrodek Pomocy Społecznej objął wszystkie dzieci i uczniów bezpłatnym dożywianiem w szkołach i przedszkolach – mówi dyrektor Tymecki.

Obecnie na terenie gminy Sępólno do szkół i przedszkoli uczęszcza 71 dzieci: to odpowiednio 54 uczniów i 17 maluchów. Najwięcej jest ich w sępoleńskiej „Trójce” – 24. W szkole w Lutowie przebywa ich 17, w sępoleńskiej „Jedynce” – 12, w Wiśniewie – 9, a w Gminnym Przedszkolu nr 2 w Sępólnie – 7. Po jednym dziecku jest przedszkolu nr 1 i w szkole w Zbożu.

Szef sępoleńskiej oświaty porusza jeszcze jeden problem – stypendiów edukacyjnych, a konkretnie ich braku.

- Mimo nabycia specustawą uprawnień do stypendium socjalnego o charakterze edukacyjnym przez uczniów z Ukrainy, zebrania przez nas wszystkich wymaganych dokumentów, złożenia wniosku przez gminę, kilku interwencji w KO w Bydgoszczy, do czerwca nie udało się wypłacić ani złotówki stypendium dla tych uczniów. Niestety, część z nich opuszcza Polskę bez wsparcia w tym zakresie. Ze specjalnej rezerwy MEiN otrzymaliśmy pomoc finansową na edukację dzieci z Ukrainy. Wsparcie przekazywane jest do naszej gminy w ratach miesięcznych. Raty miesięczne liczone są tak jak subwencja dla uczniów polskich, z uwzględnieniem rzeczywistej liczby dni nauki w szkole w każdym miesiącu – podkreśla dyrektor.

Ukraińscy uchodźcy w powiecie sępoleńskim

Dodajmy, że aktualnie na terenie całego powiatu sępoleńskiego przebywa 431 ukraińskich uciekinierów: 222 dzieci, 201 kobiet i 8 mężczyzn. W połowie maja było ich 468. W większości – 315 mieszka w kwaterach prywatnych.

  • W gminie Sępólno Krajeńskie jest ich 223 (z czego 89 zakwaterowanych jest w Centrum Sportu i Rekreacji): 70 dzieci i 64 kobiety.
  • Gmina Więcbork ma 115 uchodźców: 60 dzieci, 51 kobiet i 4 mężczyzn. Sześć osób przebywa w budynku administracyjnym DPS w Suchorączku i ośrodku wypoczynkowym.
  • 73 uchodźców znalazło schronienie w gminie Kamień Krajeński: 37 dzieci, 34 kobiety i 2 mężczyzn. 21 mieszka w DPS w Kamieniu, świetlicy wiejskiej w Płociczu i mieszkaniu gminnym.
  • Gmina Sośno gości 20 Ukraińców: 11 dzieci, 7 kobiet i 2 mężczyzn. Wszyscy przebywają w prywatnych kwaterach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska