https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda nauka w chińskich szkołach. Uczniowie od małego przestrzegają sztywnych zasad. Dyscyplina i konkurencja w chińskiej edukacji

Małgorzata Meszczyńska
Aby dostać się na medycynę na chińskim uniwersytecie, trzeba perfekcyjnie zdać maturę.
Aby dostać się na medycynę na chińskim uniwersytecie, trzeba perfekcyjnie zdać maturę. Lan Lin/unsplash
Szkoła w Chinach to nie przelewki. Dyscyplina obowiązuje już w edukacji przedszkolnej. Lekcje trwają do godziny 18, a rodzice nie mają wstępu do szkoły. Dwa razy dziennie odbywa się gimnastyka, a w południe jest obowiązkowa drzemka. Warto z niej skorzystać, bo nad zadaniami domowymi uczniowie siedzą po lekcjach do późnego wieczora.

Spis treści

Edukacja w Chinach? Karne przedszkolaki, nauka na pamięć

Poważną edukację mali Chińczycy zaczynają już w przedszkolu. Nawet trzylatki biorą udział w „lekcjach”, podczas których muszą karnie siedzieć na krzesełkach i trzymać dłonie na kolanach. Potrzeby fizjologiczne mogą załatwiać tylko w wyznaczonym czasie i za wyraźną zgodą opiekuna. To wstęp do dyscypliny, która jest fundamentem chińskiej edukacji.

W klasach liczących 60-80 uczniów panuje cisza i porządek, a uczniowie słuchają poleceń nauczyciela. Słuchają tym bardziej uważnie, że nauka opiera się na pamięciowym przyswojeniu wiedzy – uczeń opanował wiadomości wtedy, gdy słowo w słowo potrafi powtórzyć to, co mówił nauczyciel.

Chińskie szkoły - wysoki poziom nauczania i duża dyscyplina.
Chińskie szkoły - wysoki poziom nauczania i duża dyscyplina. Jerry Wang/unsplash

Obowiązkowa drzemka w chińskiej szkole

Naukę w szkole podstawowej rozpoczynają siedmiolatki. Bywa, że w dużych miastach do pierwszej klasy przyjmowane są już 6-latki. Lekcje rozpoczynają się zwykle o godzinie 8.10 i trwają po 40 minut. Wiele placówek prowadzi jednak dodatkowe zajęcia już od 6 rano – i biorą w nich udział prawie wszyscy uczniowie. Około godziny 9 i o 14 odbywa się gimnastyka. Uczestniczą w niej wszystkie klasy, zebrane zwykle na szkolnym boisku.

Tuż przed południem uczniowie jedzą obiad, a od godz. 12 do godz. 14 jest obowiązkowa drzemka. Dzieci opierają głowy na ławkach i odpoczywają. Nikt nie grymasi, bo lekcje codziennie trwają do godziny 18. Po szkole wielu małych Chińczyków ma dodatkowe zajęcia. Do łóżek idą późno, bo niepisaną tradycją w Chinach są czasochłonne zadania domowe. Dzieci ślęczą nad zeszytami nawet do północy.

Chińska szkoła: jednakowe mundurki i ciężkie plecaki

W szkołach obowiązują mundurki. Zwykle są to luźne bluzy i szerokie spodnie, ozdobione szkolnymi emblematami. Mundurki uszyte są z lekkich, sztucznych materiałów. Chodzi o to, aby można je było łatwo wyprać i szybko wysuszyć. Mundurki nie mogą też ograniczać ruchów, bo w nich najczęściej odbywa się również szkolna gimnastyka.

W większości chińskich szkół funkcjonuje też zasada, że dziewczynki nie mogą nosić włosów dłuższych niż do ramion. Chłopców obowiązuje krótka, prosta fryzura.

Klasy w chińskich szkołach są liczne - w każdej jest średnio 60 uczniów.
Klasy w chińskich szkołach są liczne - w każdej jest średnio 60 uczniów. Wang Whale/unsplash

Rodzice nie mają wstępu na teren szkoły. Zostawiają dzieci przed szkolną bramą i w tym samym miejscu odbierają je po lekcjach. Uczniowie wszystkie podręczniki, zeszyty i pomoce noszą codziennie w plecaku. W chińskich szkołach nie ma szafek, bo... brakuje na nie miejsca.

Jakie są przedmioty w chińskiej szkole? „Wielka dwójka” to podstawa

Największy nacisk w podstawówce kładziony jest na naukę języka chińskiego i matematyki. Te przedmioty zwane są przez Chińczyków „wielką dwójką”. Uczniowie poznają też tajniki muzyki i sztuki, ważnym przedmiotem jest nauka o moralności w społeczeństwie.

Dzieci mają lekcje przyrody, jest wspomniana już obowiązkowa gimnastyka, opracowana przez specjalistów, a także prowadzona tuż po drzemce gimnastyka oczu. Ta, polegająca na automasażu i skupianiu wzroku na wskazanych przez nauczyciela punktach, ma pomóc dzieciom w czytaniu.

Szkoła w Chinach: obowiązkowa podstawówka i gimnazjum

W Chinach obowiązkowa jest nauka w 6-letniej szkole podstawowej i 3-letnim gimnazjum. Te zasady obowiązują w Państwie Środka od 1986 roku. Od 2006 natomiast obowiązkowa edukacja jest bezpłatna. Dotyczy to również wyposażenia uczniów w podręczniki i niezbędne przybory.

Po ukończeniu szkoły podstawowej uczniowie idą do 3-letnich gimnazjów. Po nich wybierają szkołę średnią – ogólnokształcącą (3-letnią) lub zawodową (4-letnią).

Chińscy uczniowie mają wysoko postawioną poprzeczkę: konkurencja w szkole jest bardzo duża, podobnie jak wymagania wobec młodych ludzi.
Chińscy uczniowie mają wysoko postawioną poprzeczkę: konkurencja w szkole jest bardzo duża, podobnie jak wymagania wobec młodych ludzi. yu wei/unsplash

Poziom szkoły średniej oceniany jest według liczby absolwentów, którzy dostają się na studia. To zaś, w związku z ogromną liczbą chętnych i jednocześnie ograniczoną liczbą miejsc na chińskich uczelniach, daje istotny dla młodych Chińczyków wskaźnik.

Czy Chińczycy zdają maturę? Studia tylko dla wybitnych

O tym, czy kandydat dostanie się na studia, decyduje wynik egzaminu Gaokao. To krajowy test wstępny, będący odpowiednikiem polskiej matury. Jest on podstawą rekrutacji studentów i przepustką do wyższego wykształcenia. Egzamin trwa nawet 9 godzin, a zdaje go średnio 1/3 kandydatów. Poza „wielką dwójką”, absolwenci mierzą się z językiem obcym i kilkoma wybranymi przedmiotami.

Studia w Chinach przebiegają podobnie, jak w polskim systemie edukacji, ale trwają nieco dłużej. Większość chińskich studentów kończy naukę po zdobyciu dyplomu licencjata (3-4 lata studiów). Aby zdobyć tytuł magistra, trzeba studiować jeszcze 3 lata. Po kolejnych dwóch można uzyskać tytuł doktora.

Chińska szkoła – ciekawostki

  • Uczeń nie musi rozumieć, ale musi… umieć. Najlepiej na pamięć – dokładnie tak, jak powiedział nauczyciel. Dzieci uczą się na pamięć całych opowiadań, recytują chórem definicje.
  • W szkołach jest bardzo duża konkurencja pomiędzy uczniami. W widocznym miejscu w klasie wisi ranking uczniów z przyznanymi punktami i ocenami. Powszechne jest publiczne zawstydzanie, które ma motywować uczniów do większych starań.
  • W wielu szkołach w Chinach nadal obecne są kary cielesne. Za niewłaściwe zachowanie uczniowie mogą być uderzani przez nauczyciela ręką lub linijką.
  • W chińskich szkołach zwykle nie ma ogrzewania. W miastach dogrzewa się sale lekcyjne klimatyzacją z ciepłym nawiewem, ale nierzadko uczniowie i nauczyciele siedzą w klasach w kurtkach.
  • Dwa razy dziennie w szkole odbywa się obowiązkowa gimnastyka dla wszystkich uczniów. Prowadzona jest najczęściej na boisku lub apelowym placu. Tuż po szkolnej drzemce uczniowie pod dyktandem nauczyciela... gimnastykują oczy.
  • W Chinach obowiązuje ścisła rejonizacja szkół. Aby zapisać dziecko do dobrej państwowej podstawówki, zamożniejsi rodzice często kilka lat wcześniej kupują mieszkanie w dzielnicy, w której jest taka placówka.
W 2025 roku obchody Międzynarodowego Dnia Edukacji odbywają się pod hasłem: „AI i edukacja: ludzka sprawczość w zautomatyzowanym świecie”.

13 ciekawostek o edukacji na świecie. Od drzemek po zakaz słodyczy

źródło: Międzykulturowa.org.pl – Fundacja Edukacji Międzykulturowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska