Dawne toruńskie fabryki samochodów
W historii inowrocławskiego solnictwa największe znaczenie miała kopalnia Solno, która też miała decydujący y wpływ na rozwój miasta i regionu. Ta kopalnia głębinowa z szybem Solno I, a potem także Solno II powstała w latach 20. ubiegłego wieku i była eksploatowana zgodnie z techniką górniczą. Zgłębiono ją przez 8 poziomów, poczynając od 470 do 596 metrów. Eksploatację prowadzono nie metodą wybuchową, jak w innych kopalniach Europy, a natryskiem i łagodnym ługowaniem złoża. W efekcie powstał bajkowy, wielobarwny i wielokształtny, pełen tajemniczości, zachwycający wszystkich, którzy tam trafili podziemny świat.
Zaczarowany świat zalanej kopalni Solno w Inowrocławiu
W latach 1986-1991 kopalnia Solno, ze względu na bezpieczeństwo miasta, została planowo zatopiona. Wraz z nią przepadł unikatowy pomnik przyrody, z panoramy miasta zniknęły górnicze szyby. Przez około 60 lat istnienia kopalni pozyskano z niej ponad 100 milionów metrów sześciennych solanki. Pod wodą znalazło się ponad 15 milionów metrów sześciennych wyrobisk - blisko 1500 długich na 100 metrów wypłukanych komór, prawie 300 kilometrów wydrążonych pod miastem chodników. Dziś Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino SA pozyskują solankę z kopalni w Przyjmie koło Mogilna.
Na zdjęciach pochodzących z wydawnictw książkowych i starych widokówek przypominamy zalane piękno kopalni Solno w Inowrocławiu.
- Znani i sławni ludzie urodzeni w Inowrocławiu i okolicach
- Tak było na Andrzejkach w Stylu Włoskim w "Tam Gdzie Kiedyś" w Inowrocławiu
- Oto najlepsi nauczyciele przedszkoli w powiecie inowrocławskim!
- Barbórka 2021 w Inowrocławiu. Tak świętowali górnicy
- Pogrzeb Ryszarda Kuflewicza, cenionego nauczyciela i samorządowca z Pakości
- Dwoje strażaków zginęło w wypadku wozu strażackiego z ciężarówką w regionie
