Do współpracy przy wydarzeniu, zorganizowanym z okazji Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, GLPK zaprosił naukowców-chiropterologów z Katedry Zoologii i Ekologii Kręgowców Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: prof. dr. hab. Michała Wojciechowskiego – kierownika katedry oraz dr. Krzysztofa Kasprzyka – kierownika stacji terenowej UMK.
Uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat biologii i ekologii oraz znaczenia nietoperzy dla przyrody i człowieka. Dowiedzieli się, jak można chronić rodzime gatunki, a także jak szkodliwe dla tych ssaków jest zanieczyszczanie sztucznym światłem.
Poznali budowę nietoperzowej skrzynki rozrodczej oraz, pod okiem pracowników parku, własnoręcznie je skręcali. Każdy mógł zabrać wykonaną budkę ze sobą, by następnie powiesić ją na drzewie lub elewacji.
Materiały polecane:
W programie przewidziano także nocne nasłuchy detektorowe. Dzięki detektorom ultradźwiękowym można było posłuchać niesłyszalnych dla ucha człowieka odgłosów nietoperzy, posługujących się tzw. echolokacją. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć jak z wykorzystaniem siatki chiropterologicznej odławia się te zwierzęta, a następnie waży, oznacza do gatunku, rozpoznaje płeć i wiek, obrączkuje.
– Nietoperze wzbudziły ogromne emocje, zarówno u dzieci, jak i dorosłych – opowiada Tomasz Górny, dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. – Spotkanie z nimi pokazało, jak duża jest potrzeba poznawania i kształtowania pozytywnych relacji na linii człowiek-nietoperz, przełamywania mitów wzbudzających strach i demonizujących te zwierzęta. Nikt kto opuszczał piątkowe wydarzenie, nie miał wątpliwości, że nietoperze są wyjątkowe, pożyteczne i wymagają szczególnej ochrony.
Dla wszystkich zainteresowanych tematem nietoperzy, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy przygotował wydawnictwo pt. „Co to za ciekawy zwierz? To nietoperz. Nietoperze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego”. Relacja wideo z II Nocy Nietoperzy jest dostępna TUTAJ.
