Pracownicy parku skontrolują ponad 20 zimowisk nietoperzy, które na swe kryjówki na terenie parku adoptują najczęściej przydomowe piwnice, studnie, szczeliny w ścianach i tunele.
- Nietoperze, o ile nie wiszą wprost na gładkiej ścianie, dość trudno zauważyć, dlatego trzeba bardzo dokładnie przeszukać każdą szczelinę w potencjalnym miejscu ich występowania, aby je znaleźć, oznaczyć i policzyć - informuje Rafał Borzyszkowski z Tucholskiego Parku Krajobrazowego. - Właściciele posesji, na terenie których znalazły schronienie, często nie zdają sobie sprawy z tego, że pod ich dachem kryją się przedstawiciele zagrożonych wyginięciem ssaków.
W związku z powyższym pracownicy Tucholskiego Park Krajobrazowego proszą mieszkańców parku, u których do tej pory nie odbyło się zimowe liczenie, o telefoniczną informację dotyczącą ich potencjalnego występowania na swojej posesji.
- W ciągu 17 lat najliczniej zimującym gatunkiem nietoperza w naszym parku był gacek brunatny, kolejne to: nocek Natterera, mopek zachodni, mroczek późny, nocek duży i nocek rudy - wymienia Rafał Borzyszkowski. - Pamiętajmy, że wszystkie krajowe gatunki nietoperzy są ściśle chronione!
