
Wertykulacja trawnika jesienią
Jesienią warto pamiętać o wertykulacji - najlepiej ją przeprowadzić w połowie września i na początku października, by zapobiec rozwojowi pleśni śniegowej, a także wzmocnić korzenie trawy przed zimą. Wertykulacja polega na nacinaniu murawy, dzięki czemu pozbywamy się z niej nadmiaru filcu, a także usuwamy zalegający po lecie mech. Zabieg ten uchroni dodatkowo trawę przed ekstremalnymi, zimowymi, warunkami atmosferycznymi.

Aeracja trawnika jesienią
By zapobiec rozwojowi pleśni śniegowej, a także wzmocnić korzenie trawy przed zimą, warto przeprowadzić zabieg aeracji. To nakłuwanie podłoża, dzięki któremu do korzeni trawy dociera więcej wody oraz powietrza. Pomocny będzie profesjonalny aerator, chociaż niektórzy nakłuwają darń widłami lub butami z kolcami na podeszwach. Ważne, by po artykulacji posypać trawnik piaskiem. Aerację najlepiej przeprowadzić w listopadzie, przed pierwszymi opadami śniegu. W ten sposób lepiej przygotujemy korzenie trawy na trudną zimę.

Grabienie trawnika jesienią
Pielęgnacja trawnika na jesień powinna obejmować także regularne sprzątanie, usuwanie spadających liści i grabienie. Liście nie powinny się znaleźć pod śniegiem - to może sprzyjać rozwijaniu się chorób trawy. Jesienią należy też regularnie usuwać chwasty, to oszczędzi pracy wiosną.

Ile rośnie trawa?
Już po tygodniu od wysiewu pojawiają się trawy szybko rosnące - odmiany charakteryzujące się krótkim okresem kiełkowania. Trawy wolnorosnące, pozbawione zdolności intensywnego krzewienia się, kwitną nieco dłużej - około 4 tygodnie.