
Długoterminowe prognozy pogody obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić - przypomina IMGW.
Jak informują eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem.
Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Zmiana czasu z letniego na zimowy - kiedy przestawiamy zegarki w 2022?
Zmiana czasu 2022 na zimowy jest dokonywana w ostatnią niedzielę października. Czas zimowy będzie obowiązywać od nocy z 29 na 30 października. Wskazówki zegara o godzinie 3:00 w nocy przesuwamy o jedną godzinę do tyłu - to znaczy, że dzięki zmianie czasu śpimy godzinę dłużej. Od tego momentu szybciej będzie zapadać wieczór, za to rano będzie jaśniej.