MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taka jest możliwa nowa stawka Czternastej Emerytury 2024 - jest apel do rządu. Ile dostaną seniorzy we wrześniu?

mm
Wideo
od 7 lat
Posłowie PiS skierowali do rządu dezyderat, w którym apelują o przywrócenie wysokości 14-stej emerytury dla seniorów do kwoty z 2023 r. Zaapelowali też o wprowadzenie instrumentów chroniących osoby starsze przed wzrostem cen energii oraz pozwalających osobom starszym na godną emeryturę.

Czternasta Emerytura 2024 - taka ma być stawka w 2024 roku

Posłanka Joanna Borowiak (PiS) na konferencji prasowej w Sejmie poinformowała o przygotowaniu dezyderatu do Rady Ministrów w sprawie przywrócenia wysokości 14-stej emerytury do kwoty z 2023 roku oraz w sprawie poprawy sytuacji osób starszych w Polsce.

Jak dodała posłanka, dezyderat ma związek "z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną polskich seniorów za rządów koalicji 13 grudnia, w związku z planowanymi podwyżkami cen energii, gazu i wody, ale także szalejącą drożyzną w sklepach po podniesieniu cen żywności od 1 kwietnia". Podkreśliła, że jako posłowie pracujący w komisji polityki senioralnej czują odpowiedzialność za sytuację polskich seniorów.

Oto wysokość czternastej emerytury. Tyle dostaną seniorzy we wrześniu 2024

Borowiak podkreśliła, że dezyderat ten został już przyjęty przez komisję polityki senioralnej w miniony wtorek i przekazany do Rady Ministrów. - Nasz ogromny niepokój i również brak zgody budzi decyzja Rady Ministrów z 28 maja b.r. o obniżeniu wysokości 14-stej emerytury Polakom. Premier Donald Tusk w kampanii wyborczej powiedział, że nic co dane, nie zostanie zabrane, po czym kilka miesięcy po objęciu sterów w rządzie dokonuje obniżki 14-stej emerytury dla polskich seniorów - zauważyła.

- Apeluję o przywrócenie wysokości 14-stej emerytury dla seniorów w kwocie z 2023 roku, o wprowadzenie instrumentów chroniących osoby starsze przed wzrostem cen energii oraz o wprowadzenie instrumentów pozwalających osobom starszym na godną emeryturę, w tym instrumentów wsparcia dla pracodawców i przedsiębiorców zatrudniających emerytów - przekazała Borowiak.

Taka ma być czternasta emerytura 2024 - tyle dostaną seniorzy

Rada Ministrów przyjęła pod koniec maja rozporządzenie określające, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Według rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 14. emeryturę w pełnej wysokości, czyli 1780,96 zł brutto, otrzymają osoby, które pobierają emeryturę w wysokości do 2900 zł brutto. Więcej o czternastej emeryturze piszemy także w naszej galerii.

Powyżej tej kwoty działać będzie zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł brutto.

Tzw. czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób dostanie wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a 2,5 mln osób w wysokości niższej, ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie.

W 2023 r. czternasta emerytura wynosiła 2650 zł brutto dla osób, które pobierały świadczenia do 2900 zł brutto. Oprócz podatku dochodowego czternastka jest też wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczała do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną lub o alimenty.

mm / PAP

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska