MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie będą emerytury od marca 2025? Oto nowa tabela wyliczeń waloryzacji emerytur

S
Emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc. - podawany wcześniej wskaźnik 7,5% może już być nieaktualny. Na kolejnych slajdach zobaczcie tabele waloryzacji emerytur brutto według nowego wskaźnika.
Emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc. - podawany wcześniej wskaźnik 7,5% może już być nieaktualny. Na kolejnych slajdach zobaczcie tabele waloryzacji emerytur brutto według nowego wskaźnika. S
W obliczu spadającej inflacji, przyszłoroczne waloryzacje emerytur zapowiadają się na znacznie skromniejsze niż w latach ubiegłych. Ministerstwo Finansów przedstawia dane, które mogą ostudzić oczekiwania wielu emerytów, przyzwyczajonych do regularnych, często dwucyfrowych wzrostów świadczeń. Prognozy na rok 2025 wskazują na wzrosty na poziomie 6,78 proc., co jest najniższym wskaźnikiem od 2021 roku.

Zmiany w waloryzacji emerytur - koniec dużych wzrostów

Rok 2025 niesie ze sobą znaczące zmiany w kwestii waloryzacji emerytur i rent. Po latach obserwowanych znacznych wzrostów, polscy seniorzy muszą przygotować się na bardziej umiarkowane podwyżki. Ministerstwo Finansów w swoich najnowszych prognozach zapowiada, że przyszły rok przyniesie najniższy wzrost świadczeń od 2021 roku.

Spadek oczekiwanych podwyżek jest bezpośrednio związany z obecną sytuacją gospodarczą kraju, w tym z malejącą inflacją. Ta zmiana może być zaskoczeniem dla wielu emerytów, którzy przez ostatnie lata przyzwyczaili się do regularnych, często dwucyfrowych wzrostów swoich świadczeń.

W połowie czerwca, po posiedzeniu Rady Ministrów, przedstawiono kolejne dane. Zgodnie z prognozami rządu, wskaźnik waloryzacji w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78 proc. - podawany wcześniej wskaźnik 7,5% może już być nieaktualny.

Co oznaczają nowe wyliczenia dla seniorów? Zobaczcie nową tabelę waloryzacji emerytur

Nowe wyliczenia waloryzacji emerytur mogą budzić obawy wśród seniorów? Zmniejszone tempo wzrostu świadczeń niekoniecznie musi oznaczać pogorszenie sytuacji finansowej emerytów.

Ceny produktów w sklepach powinny utrzymać się na podobnym poziomie, co oznacza, że skromniejsze podwyżki emerytur zostaną dostosowane do ogólnej sytuacji ekonomicznej w kraju. Seniorzy muszą przygotować się na bardziej umiarkowane wzrosty, które jednak będą odpowiadać realiom finansowym. Zobaczcie w poniższej galerii prognozowaną tabelę waloryzacji emerytur według nowego wskaźnika.

Warto też zaznaczyć, że ostateczny wskaźnik waloryzacji zostanie ustalony w lutym 2025 roku. Jeśli inflacja wzrośnie, emerytury zostaną odpowiednio dostosowane, co powinno dać pewien poziom bezpieczeństwa finansowego emerytom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska