Spis treści
Sezon grzewczy 2024
"Sezon grzewczy" w zasadzie trwa przez cały rok. Według prawa (rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 roku) sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów" i to wtedy właśnie spółdzielnia musi włączyć ogrzewanie.
To Cię teraz może zainteresować
Oznacza to, że sezon grzewczy nie ma określonego czasu trwania, bo zależy od pogody. Jeśli temperatury spadną na tyle, że wystąpi potrzeba ogrzewania obiektów - wtedy mówimy o sezonie grzewczym.
Sezon grzewczy teoretycznie powinien się rozpocząć, gdy istnieje ryzyko, że temperatura w mieszkaniach spadnie poniżej 20 st. C w pokojach, a w łazienkach - poniżej 24 st.
Włączenie ogrzewania jest autonomiczną decyzją zarządcy. Przyjmuje się, że zarządcy budynków uruchamiają ogrzewanie, gdy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni. Zakończenie sezonu grzewczego wynika bezpośrednio z temperatury na zewnątrz. Jeśli przez dłuższy czas utrzymują się wysokie temperatury, ogrzewanie centralne jest wyłączane.
Sezon grzewczy 2024 - tak obniżyć rachunki i oszczędzić na ogrzewaniu
Niektórzy zarządcy spółdzielni starają się opóźnić sezon grzewczy 2024 najbardziej jak się da. Chodzi o wydatki na ogrzewanie. Jeśli sezon grzewczy 2024 rozpocznie się wcześnie i potrwa długo - nawet do końca kwietnia - wtedy mocno odczujemy to w naszych portfelach. Każdy dzień trwającego sezonu grzewczego 2024 uderza mieszkańców po kieszeni.
Istnieją sprawdzone sposoby na to, by dobrze i oszczędnie ogrzać mieszkanie. Ważne jest między innymi ustawienie odpowiedniej temperatury grzejnika. Sprawdź, jak ustawiać temperaturę grzejnika i poznaj triki na skuteczne oszczędzanie na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: