Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Taki ogród, jaki zostanie założony w Brześciu Kujawskim, pobudzi wszystkie zmysły. Chcieli go mieszkańcy

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
To będzie kolejna atrakcja w Brześciu Kujawskim. Dodajmy, niebywała atrakcja. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola Publicznego nr 1 przy ul. Królewskiej 21 zostanie utworzony ogród sensroryczny.
To będzie kolejna atrakcja w Brześciu Kujawskim. Dodajmy, niebywała atrakcja. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola Publicznego nr 1 przy ul. Królewskiej 21 zostanie utworzony ogród sensroryczny. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Brześć Kujawski zyska w tym roku ogród sensoryczny, czyli ogród zmysłów. Projekt został zaplanowany w ramach budżetu obywatelskiego. I właśnie został ogłoszony przetarg na tę inwestycję.

To będzie kolejna atrakcja w Brześciu Kujawskim. Dodajmy, niebywała atrakcja. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola Publicznego nr 1 przy ul. Królewskiej 21 zostanie utworzony ogród sensroryczny. Co to takiego? Ogrody sensoryczne powstają z myślą o stymulacji ludzkich zmysłów. W takim ogrodzie bowiem wszystkie nasze zmysły są pobudzane. Nie jesteśmy tylko biernymi obserwatorami, ale również możemy dotknąć, posmakować, usłyszeć i powąchać otaczającą nas roślinność.

Zaprojektowane przestrzenie w tego typu ogrodach wpływają bowiem w sposób intensywny na węch, słuch, dotyk, smak oraz wzrok. Ogrody sensoryczne zaliczane są także do ogrodów terapeutycznych, ponieważ w znaczący sposób wpływają na poprawę samopoczucia, zapewniając uczucie komfortu, relaksu i odprężenia.

Jak będzie wyglądał ogród sensoryczny przy ul. Królewieckiej w Brześciu Kujawskim? Projekt zawiera m.in. wykonanie: małej architektury, w tym urządzeń pobudzających właściwie zmysły w poszczególnych zakątkach, posadzenie zieleni, która wpływa na ludzkie zmysły, wykonanie odpowiednich nawierzchni w poszczególnych zakątkach, w tym ścieżki sensorycznej o różnych fakturach, z możliwością chodzenia po niej boso. W ogrodzie pojawią się rabaty i kwietniki z roślinami o zróżnicowanych właściwościach ożywiających zmysły, np. z myślą o zmyśle dotyku posadzone zostaną rośliny o różnych strukturach liści, z myślą o zmyśle słuchu - rośliny szumiące, miododajne, z myślą o zmyśle węchu - rośliny pachnące, a wzroku - rośliny wielobarwne, ciekawe o różnej fakturze. Z kolei o smak zadbają rośliny jadalne, byliny kwiaty, zioła.

Ogród zostanie podzielony na strefy tematyczne. Będzie więc ogród smakosza i senseliera, ale też ogród dźwięków i doświadczeń. Znajdzie się także zakątek małego odkrywcy", zakątek dużej przerwy czy zakątek smart. Teren w całości zostanie przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Łączna powierzchnia do przeprojektowania terenu to około 5 tysięcy 880 metrów kwadratowych. Władze miasta liczą, że projekt będzie gotowy na wakacje. - Oczywiście, z tego ogrodu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy - dodaje Damian Chełminiak, zastępca burmistrza Brześcia Kujawskiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska