Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć
Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System poinformował na swojej stronie internetowej, że uzyskał komplet pozwoleń na budowę gazociągu Gustorzyn - Wronów i zapowiedział, że w pierwszej połowie przyszłego roku rozpoczną się pierwsze prace budowlano-montażowe. Budowa podzielona została na trzy etapy, przy czym etap pierwszy Gustorzyn - Leśniewice będzie realizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Planowana trasa będzie przebiegać przez 6 gmin, w tym pięć z powiatu włocławskiego: Brześć Kujawski, Włocławek, Choceń, Kowal, Baruchowo. Poza tym przez gminę Gostynin.
Jak informuje Urząd Gminy w Choceniu, po podpisaniu umowy z wykonawcą robót budowlanych, przed rozpoczęciem prac w terenie, inwestor będzie organizował spotkania informacyjne, podczas których zostanie szczegółowo omówiony przebieg prac budowlanych.
Na razie na 1 października wyznaczono termin konsultacji z mieszkańcami gminy Lubanie, Waganiec i Brześć Kujawski. Konsultacje te będą odbywać się w godz. od 9 do 17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubaniu.
Przypomnijmy, że na terenie gminy Brześć Kujawski prowadzone są obecnie prace przy budowie tłoczni gazu w Gustorzynie. Aktualnie wykonywane są prace konstrukcyjno - budowlane tj. roboty ziemne, prace fundamentowe oraz związane ze spawaniem i układaniem gazociągów.
W związku z inwestycją w Gustorzynie zamknięta została droga relacji Wieniec-Gustorzyn. Ale jak informuje Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim, droga ta zostanie otwarta dla ruchu kołowego i pieszego w październiku br.
Zbudowanie gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Gustorzyn Leśniewice pozwoli na przesyłanie zwiększonych ilości gazu do aglomeracji warszawskiej i łódzkiej, Radomia i jego okolic oraz do południowo-wschodnich regionów kraju. Inwestycja ta wpłynie również na rozwój lokalnej infrastruktury, da możliwość podłączenia do systemu przesyłowego nowych odbiorców gazu.
Ważną korzyścią dla samorządów będzie corocznie odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości do 2 procent wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby mieszkańców.
