MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa gazociągu Gustorzyn - Wronów coraz bliżej. Gazociąg będzie przebiegał przez pięć gmin powiatu włocławskiego

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Planowana trasa będzie przebiegać m. in. przez Brześć Kujawski, Włocławek, Choceń, Kowal, Baruchowo.
Planowana trasa będzie przebiegać m. in. przez Brześć Kujawski, Włocławek, Choceń, Kowal, Baruchowo. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Prace przy budowie tłoczni gazu w Gustorzynie są w toku. Tymczasem rozpoczynaja się konsultacje z mieszkańcami gmin, przez które przebiegać będzie gazociag Gustorzyn-Wronów. 1 października konsultacje w Lubaniu.

Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System poinformował na swojej stronie internetowej, że uzyskał komplet pozwoleń na budowę gazociągu Gustorzyn - Wronów i zapowiedział, że w pierwszej połowie przyszłego roku rozpoczną się pierwsze prace budowlano-montażowe. Budowa podzielona została na trzy etapy, przy czym etap pierwszy Gustorzyn - Leśniewice będzie realizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Planowana trasa będzie przebiegać przez 6 gmin, w tym pięć z powiatu włocławskiego: Brześć Kujawski, Włocławek, Choceń, Kowal, Baruchowo. Poza tym przez gminę Gostynin.

Jak informuje Urząd Gminy w Choceniu, po podpisaniu umowy z wykonawcą robót budowlanych, przed rozpoczęciem prac w terenie, inwestor będzie organizował spotkania informacyjne, podczas których zostanie szczegółowo omówiony przebieg prac budowlanych.

Na razie na 1 października wyznaczono termin konsultacji z mieszkańcami gminy Lubanie, Waganiec i Brześć Kujawski. Konsultacje te będą odbywać się w godz. od 9 do 17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubaniu.

Przypomnijmy, że na terenie gminy Brześć Kujawski prowadzone są obecnie prace przy budowie tłoczni gazu w Gustorzynie. Aktualnie wykonywane są prace konstrukcyjno - budowlane tj. roboty ziemne, prace fundamentowe oraz związane ze spawaniem i układaniem gazociągów.

W związku z inwestycją w Gustorzynie zamknięta została droga relacji Wieniec-Gustorzyn. Ale jak informuje Urząd Miejski w Brześciu Kujawskim, droga ta zostanie otwarta dla ruchu kołowego i pieszego w październiku br.

Zbudowanie gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Gustorzyn Leśniewice pozwoli na przesyłanie zwiększonych ilości gazu do aglomeracji warszawskiej i łódzkiej, Radomia i jego okolic oraz do południowo-wschodnich regionów kraju. Inwestycja ta wpłynie również na rozwój lokalnej infrastruktury, da możliwość podłączenia do systemu przesyłowego nowych odbiorców gazu.
Ważną korzyścią dla samorządów będzie corocznie odprowadzany przez Gaz-System podatek od nieruchomości w wysokości do 2 procent wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska