
CO OZNACZAJĄ ŻÓŁTE DŁONIE?
Jeśli skóra dłoni jest żółta, może to być oznaką żółtaczki, choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych lub trzustki. Żółtaczka powstaje, gdy we krwi gromadzi się substancja zwana bilirubiną. Zwykle wątroba przetwarza bilirubinę, ale czasami, gdy wątroba jest uszkodzona lub występują problemy z pobliskimi narządami, wątroba ulega przeciążeniu i bilirubina gromadzi się pod skórą, powodując pojawienie się żółtaczki.

CO OZNACZAJĄ SPUCHNIĘTE STAWY DŁONI?
Jeśli stawy są zaczerwienione, opuchnięte lub tkliwe, może to być oznaką zapalenia stawów. Dwa najczęstsze rodzaje zapalenia stawów to choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje, gdy ściera się ochronna chrząstka między stawami. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, w której organizm omyłkowo atakuje stawy. Chociaż nie ma na to lekarstwa, fizjoterapia i leki mogą przynieść ulgę.

NA DŁONIACH WIDAĆ ŁUSZCZYCĘ
Po zmianach na skórze dłoni można poznać łuszczycę, czyli przewlekłą, układową chorobę autoimmunologiczną. Pierwsze zmiany łuszczycowe przyjmują postać płaskich, owalnych lub okrągłych, czerwonobrunatnych grudek. Zazwyczaj zlokalizowane są na łokciach, kolanach, w okolicy krzyżowej, na pośladkach, dłoniach i stopach czy owłosionej skórze głowy. Zmianom skórnym może towarzyszyć łuszczyca paznokci.