Spis treści
Aktualnie posługujemy się pieniędzmi wprowadzonymi do obiegu w 1995 roku. W 2014 roku do obiegu wprowadzono banknoty w odświeżonej szacie graficznej i aktualnie obie wersje pieniędzy są pełnoprawnym środkiem płatniczym w naszym kraju. Możemy nimi płacić, jednak z pewnym wyjątkiem. Okazuje się, że zgodnie z obowiązującym prawem możemy płacić tylko pieniędzmi w stanie niezniszczonym.
Te pieniądze trzeba wymienić
Pieniądze w obiegu ciągle ulegają zniszczeniu. Przedarcie, wypranie, a nawet popisanie to uszkodzenia do których dochodzi każdego dnia. Co zatem dzieje się z banknotem, który jest uszkodzony? Zgodnie z obowiązującym prawem przestaje być pełnoprawnym środkiem płatniczym i traci ważność. Nie w każdej sytuacji jednak traci też wartość. Bo zniszczone pieniądze można wymienić i otrzymać za nie nawet pełną wartość.
Zobacz również: Limity gotówkowe w 2025 roku. Ile pieniędzy można trzymać w domu, a ile możemy zapłacić gotówką?
Uszkodzone pieniądze wymienimy bezpłatnie, a obowiązek ciąży na osobie, która banknot uszkodziła. To właśnie dlatego sprzedawca w sklepie może odmówić przyjęcia takich pieniędzy. Podobnie my nie powinniśmy przyjąć banknotu, co do którego nie mamy pewności pod względem prawdziwości ale i stopnia niszczenia.
Kiedy pieniądze tracą wartość?
W wielu sytuacjach pieniądze mogą stracić ważność. To jednak nie jest równoznaczne z utratą ważności. Wiele pieniędzy można wymienić. Jak to zrobić? Kiedy dostaniemy za nie pełną wartość a kiedy tylko część? Sprawdźcie w galerii poniżej:
Gdzie wymienić pieniądze?
Niewielkie uszkodzenia banknot możemy wymienić w kasie dowolnego banku. W przypadku dużych uszkodzeń, zniszczeń czasem pieniądze tracą także swoją wartość i nie wymienimy ich na kwotę, która widnieje na banknocie. Z takimi pieniędzmi musimy skierować się do jednego z 16 oddziałów Narodowego Banku Polskiego, który znajduje się na terenie każdego województwa. Kwoty do 2 tysięcy złotych łącznie możemy także wysłać na adres: Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa, z dopiskiem: „DES – wymiana”.
Pieniądze, które nie spełniają wymogów umożliwiających wymianę przez NBP (skrawki banknotów posiadających mniej niż 45% powierzchni) są niszczone w Narodowym Banku Polskim, po upływie 6 miesięcy od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany. Oczywiście właściciel uszkodzonego banknotu może prosić o jego zwrot.
