
W 2022 roku będą zmiany w zwolnieniach lekarskich. Czas pobierania zasiłku chorobowego po utracie zatrudnienia skróci się do 91 dni z dotychczasowych 182.
Ponadto koniec z symulantami, którzy po pół roku zwolnienia wracają na jeden dzień do pracy, po czym znów „ciężko chorują” przez kolejne 182 dni.
Szczegóły poznaj na kolejnych slajdach w naszej galerii >>>

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zmiany mają zacząć obowiązywać od stycznia 2022 roku roku.

Co się zmieni w zwolnieniach lekarskich w 2022 roku?
O połowę skróci się czas pobierania zasiłku po utracie pracy, czyli do 91 dni z dotychczasowych 182. Jednak limit ten nie będzie dotyczył niezdolności do pracy w czasie ciąży i w przypadku gruźlicy, bo w takich sytuacjach nadal pozostanie 270 dni.

Dziś, na podstawie art. 8 ustawy z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek przysługuje przez czas niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub ciążą - maksymalnie do 270 dni. Okres zasiłkowy liczy się zarówno w czasie umowy o pracę, jak i po jej rozwiązaniu.