
Pogoda na lipiec 2024
Tegoroczne lato może być ekstremalnie ciepłe. Klimatolodzy uważają, że 2024 ma być najcieplejszym rokiem od początku pomiarów meteorologicznych. W lipcu 2024 termometry wskażą podobne wartości co w czerwcu - w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Według prognoz lipiec może być najbardziej upalnym miesiącem wakacji.

Pogoda na sierpień 2024
Sierpień również przyniesie fale prawdziwego gorąca. W sierpniu 2024 termometry wskażą podobne wartości co w czerwcu i lipcu - ok. 36 stopni. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Fale upałów będą trwały dłużej niż cztery dni. Możliwe są także jednocześnie gwałtowne burze z porywistym wiatrem.

Pogoda na wrzesień 2024
Ustabilizowanie pogody nastąpi we wrześniu. W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Długoterminowa prognoza pogody IMGW na lato 2024
Długoterminowe prognozy pogody obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić - przypomina IMGW.
Jak informują eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem.
Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.