
Kierowcy mają obowiązek utrzymać swoje pojazdy w stanie niezagrażającym bezpieczeństwu. Zamarznięte szyby, śnieg na dachu i masce samochodu - taki widok to koszmar kierowcy, który rano spieszy się do pracy, zwłaszcza gdy na dworze mróz. Niektórzy kierowcy odpalają silnik i włączają nawiew, by łatwiej skrobało się szyby. Inni z kolei na szybko kilkoma ruchami odsłaniają kawałek przedniej szyby, by mieć widoczność i ruszają w drogę.
Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że za niewłaściwe odśnieżanie takiego auta mogą dostać mandat.
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że za niewłaściwe odśnieżanie auta można dostać mandat. Sprawdź w naszej galerii poniżej, za co można dostać mandat w związku z odśnieżaniem samochodu >>>>>
Aby przejść dalej przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

- Za "zimowe" wykroczenia nie ma konkretnych stawek w taryfikatorze mandatowym, zatem sprawca może spodziewać się kary od 20 do 500 zł, w zależności od tego jak duże jest zagrożenie - wyjaśnia kom. Robert Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.
Za co więc dokładnie można dostać mandat?

Kierowca naraża się na karę, gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu. Nie wystarczy odsłonić jedynie przedniej szyby w aucie. Śnieg należy uprzątnąć również z dachu, maski, lusterek, czy reflektorów.
Zgodnie z art. 66. ust. 1. pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.
Jeśli samochód został niedokładnie odśnieżony, spadający z niego śnieg może stanowić zagrożenie na drodze, a zalegający śnieg - utrudniać widoczność, czy ograniczać zasięg świateł.
Kierowca, który niedokładnie odśnieży swój samochód, może zostać ukarany mandatem od 50 do nawet 500 zł oraz 6 punktami karnymi.

Mandat grozi kierowcy, który na tyle niedokładnie odśnieży swoje auto, że ma ograniczoną widoczność. Należy odsłonić nie tylko przednią szybę przed kierowcą, ale także szyby boczne i tylną.
W przeciwnym razie kierowca ponownie narazi się na odpowiedzialność z art. 66. ust. 1. pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.