
W sytuacji gdy kierowca prowadzi pojazd w ramach obowiązków zawodowych, nie będąc jego właścicielem, sąd nie orzeka o równowartości pojazdu.
Nałożony zostanie natomiast obowiązek wpłacenia od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Sankcje za najcięższe przestępstwa, w tym te powodowane przez kierowców, zaostrzono jeszcze 1 października ubiegłego roku.
Największa zmiana dotycząca zmotoryzowanych to zaostrzenie kar za spowodowanie „pod wpływem” wypadku, w którym ginie człowiek – dotąd można było za to przestępstwo trafić za kraty na co najmniej dwa, a maksymalnie 12 lat, zaś teraz na nie mniej niż 5, ale górną granicę podwyższono do 20 lat. Jeśli ofiara takiego kierowcy dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sąd może orzec karę od 3 do 16 lat pozbawienia wolności.

Kary za kradzież tablic rejestracyjnych
Już nie za wykroczenie, ale za przestępstwo uznano od 1 października także kradzież tablic rejestracyjnych, które zazwyczaj służą złodziejom do okradania stacji benzynowych. Za ten czyn można teraz trafić za kraty nawet na 5 lat!