Od 14 marca 2024 roku kierowca zatrzymany na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila może stracić swój pojazd.
Konfiskata samochodu 2024. Takie mają być zasady od marca
Dodatkowo ucieczka z miejsca wypadku traktowana będzie na równi ze spowodowaniem wypadku pod wpływem alkoholu. Mówimy również o sytuacji kiedy kierowca był trzeźwy w momencie ucieczki. Dokładne zasady konfiskaty samochodów 2024 prezentujemy w poniższej galerii.
Zmiany w karach za spowodowanie wypadku po alkoholu. Dłuższe kary więzienia
Sankcje za najcięższe przestępstwa, w tym te powodowane przez kierowców, zaostrzono jeszcze 1 października ubiegłego roku. Największa zmiana dotycząca zmotoryzowanych to zaostrzenie kar za spowodowanie „pod wpływem” wypadku, w którym ginie człowiek – dotąd można było za to przestępstwo trafić za kraty na co najmniej dwa, a maksymalnie 12 lat, zaś teraz na nie mniej niż 5, ale górną granicę podwyższono do 20 lat. Jeśli ofiara takiego kierowcy dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sąd może orzec karę od 3 do 16 lat pozbawienia wolności.
Już nie za wykroczenie, ale za przestępstwo uznano także kradzież tablic rejestracyjnych, które zazwyczaj służą złodziejom do okradania stacji benzynowych. Za ten czyn można teraz trafić za kraty nawet na 5 lat!
Już od 1 stycznia 2024 roku właścicieli pojazdów czekają też inne ważne zmiany. Kupując samochód będziemy musieli szybko go zarejestrować. Jeżeli tego nie zrobimy, grozić będzie wysoka kara. Zmiany w przepisach dotyczą zarówno prywatnych właścicieli jak i handlarzy samochodami (przedsiębiorców).
