Takie mają być zasady waloryzacji 500 plus. "Od nowego roku będzie to 800 plus"
Waloryzacja świadczenia wychowawczego 500 plus to jedna z najbardziej wyczekiwanych informacji.
Prezes Jarosław Kaczyński w niedzielę (15 maja) na konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział waloryzację 500 plus do 800 zł. To właśnie podczas konferencji przedstawione zostały pierwsze punkty programu partii na wybory parlamentarne.
Na zakończenie odbywającej się w Warszawie dwudniowej konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", Jarosław Kaczyński zapowiedział między innymi:
- waloryzację programu 500 plus do 800 złotych na każde dziecko od 2024 r.,
- darmowe leki dla seniorów powyżej 65. roku życia,
- darmowe leki dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia,
- zniesienie opłat za autostrady, w tym również prywatne.
– Od nowego roku będzie to 800 Plus – ogłosił Kaczyński. Oznacza to, że od 1 stycznia 2024 roku na każde dziecko miałoby przysługiwać 800 złotych. Świadczenie nie było podwyższane od 2016 roku, czyli od momentu uruchomienia programu Rodzina 500 plus.
- Od nowego roku program 500 Plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 Plus - Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS zapowiedział także zniesienie opłat za autostrady oraz darmowe leki dla seniorów, dzieci i młodzieży.
– Polska pod rządami naszych poprzedników to wykluczenie komunikacyjne i brak perspektyw dla rodzin. My stworzyliśmy nasz program razem z Polakami i go realizujemy – mówiła w sobotę Beata Szydło podczas panelu poświęconego rodzinie.
- 500 plus to jest pierwszy program, który zmienił filozofię patrzenia na rodzinę. Rodzina nie jest kosztem, tylko jest inwestycją - powiedziała w rozmowie z portalem i.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Jednoznaczne wnioski pokazują, że zarówno świadczenie "500 plus" i "Dobry Start", ale także świadczenia "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" oraz świadczenia dla seniorów, czyli 13. i 14. emerytura, tak naprawdę są swoistymi tarczami i antyinflacyjnymi, i antykryzysowymi – mówiła.
– 500 plus jest już siedmiolatkiem. I zapewne każdy z nas ma takie skojarzenie, że nasz siedmiolatek idzie do szkoły i rodzice się zastanawiają jaka będzie jego przyszłość, co będzie dalej. Wiem, że w przestrzeni publicznej dyskusja o 500 plus, naszym siedmiolatku jest bardzo często prowadzona. Warto o tym rozmawiać, bo ten program dał przede wszystkim poczucie godności polskim rodzinom i pokazał, że polskie państwo w centrum swojego zainteresowania stawia rodzinę – stwierdziła Beata Szydło.
Zmianami zaproponowanymi przez PiS podczas konwencji partii, rząd ma zająć się podczas najbliższego posiedzenia. Miesięcznie 500 plus otrzymuje około 6,5 mln dzieci. Obecnie świadczenie wychowawcze jest wypłacane w ramach Programu Rodzina 500 Plus na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez względu na dochody rodziny.
