Projekt przedłożony przez ministra klimatu i środowiska przyjęto w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej. Ta ma objąć od 1 stycznia 2023 roku wszystkie gospodarstwa domowe w kraju.
Takie mają być zasady zamrożenia cen prądu w 2023 roku - lista
Wzrost cen prądu zostanie w przyszłym roku zablokowany na poziomie tegorocznym, jeśli tylko trzymać się będziemy ustalonych limitów zużycia. Ich przekroczenie wiązać się będzie z koniecznością zapłacenia rachunku według normalnych stawek, ale tylko za przekroczenie. W poniższej galerii prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące tego programu.
Te normalne stawki będą oczywiście znacznie wyższe od tych, jakie płacimy w 2022 roku, bo wynikać będą z cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 roku lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą energii.
Z rządowych wyliczeń wynika, iż z zamrożenia cen energii elektrycznej skorzysta w przyszłym roku prawie 17 mln gospodarstw domowych, które są odbiorcami grupy taryfowej G). Na to rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.
