
Do BGK wpłynęło też 61 wniosków o premię remontową skierowaną do właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych. Można ją przeznaczyć na spłatę części kredytu zaciągniętego przez inwestora w banku kredytującym na realizację przedsięwzięcia remontowego. Jej wysokość wynosi 25 proc. kosztów przedsięwzięcia.
21 wniosków dotyczyło premii kompensacyjnej. Produkt jest przewidziany wyłącznie dla osób fizycznych, które są właścicielami budynków mieszkalnych lub części budynków mieszkalnych, w których w okresie między 12 listopada 1994 roku a 25 kwietnia 2005 roku znajdowały się lokale kwaterunkowe. Premię kompensacyjną można otrzymać na remont budynku mieszkalnego.
------>

Ponadto złożono 19 wniosków o premię MZG, w tym 12 o premię MZG z grantem MZG. Wsparcie dotyczy remontów i termomodernizacji budynków mieszkalnych, w których wszystkie lokale mieszkalne należą do mieszkaniowego zasobu gminy. Obiekty powinny znajdować się na obszarze, na którym obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa.
Wysokość premii MZG to standardowo 50 proc. kosztów przedsięwzięcia. Wsparcie wzrasta do 60 proc., jeśli budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub jest na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, lub kiedy inwestycja jest rewitalizacją opisaną w gminnym programie rewitalizacji.
------>

Premię MZG można podwyższyć o grant MZG. Przysługuje, jeśli przed lub podczas realizacji przedsięwzięcia zostało wykonane przyłącze techniczne do scentralizowanego źródła ciepła lub nastąpiła zamiana źródła energii na OZE lub nastąpiła zmiana źródeł ciepła na niskoemisyjne, z wyłączeniem kotłów na paliwo stałe. Stanowi 30 proc. kosztów netto zrealizowanego przedsięwzięcia.
------->

BGK poinformowało, że spośród wniosków, które wpłynęły do BGK w tym roku, dotychczas przyznano wsparcie dla 175 inwestycji na kwotę 15,8 mln zł. W większości (94 proc.) wsparcie trafiło do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
------>