Termin wymiany pieniędzy kojarzy nam się przede wszystkim z wymianą w okresie denominacji pieniądza. Aktualnie używana przez nas waluta została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. Stare pieniądze mogliśmy wymienić do 31 grudnia 2010 roku. Od 2011 roku są one bezwartościowe z prawnego punktu widzenia. Można jednak je sprzedać kolekcjonerom. Warto jednak wiedzieć, ze nie każdy stary banknot jest atrakcyjny dla kolekcjonera.
- Przeczytaj: Oto ile pieniędzy można przechowywać w domu. To mówią przepisy w 2024 roku
Aktualne pieniądze nie mają terminu przydatności, są w Polsce pełnoprawnym środkiem. Tracą jednak ważność, kiedy ulegną zniszczeniu. Wówczas należy je wymienić, bo sprzedawca w sklepie ma prawo odmówić ich przyjęcia. My także nie powinniśmy przyjmować uszkodzonych banknotów, bo obowiązek wymiany ciąży na posiadaczu, a właściwie osobie, która uszkodziła banknot.
Zasady i tryb wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. NBP z 2020 r. poz. 31, z późn. zm.).
W siedzibach NBP na terenie całego kraju można również wymienić drobne monety. W siedzibach Narodowego Banku Polskiego znajdują się samoobsługowe automaty do wymiany bilonu.
Tam możesz wymienić pieniądze w 2024 roku
Wymiana pieniędzy odbywa się bez większych problemów. Wymiane banknotów i monet dokładnie regulują przepisy. Zobacz co musisz wiedzieć o wymianie pieniędzy w 2024 roku: Szczegóły w galerii poniżej: