https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sklep ma prawo odmówić przyjęcia takich pieniędzy. Takie są najnowsze przepisy

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Czy zdarzyła się wam sytuacja, gdy próbowaliście zapłacić banknotem w sklepie, a kasjerka odmówiła jego przyjęcia i poprosiła o inny? Pracownik sklepu, ale my także mamy prawo odmówić przyjęcia uszkodzonego banknotu i zażądać jego wymiany na inny. Zgodnie z obowiązującym prawem uszkodzony banknot należy wymienić. Zobaczcie, kiedy wymienić pieniądze!

Spis treści

Pieniądze choć wydawane są bezterminowo mają okres ważności. Chodzi konkretnie o ich stan. Jeśli ulegają zniszczeniu przestają być pełnoprawnym środkiem płatniczym i należy je wymienić.

Przeczytaj: Tyle pieniędzy można przechowywać w dom - czy jest limit w 2024? W tych sytuacjach warto mieć gotówkę

Wymiana pieniędzy

Pieniądze, którymi się aktualnie posługujemy są bezterminowe. W obiegu mamy dwa rodzaje banknotów, te wydane w 1995 roku i ich odświeżona wersja z 2014 roku - to banknoty w odświeżonej szacie graficznej i dodatkowych zabezpieczeniach. Tymi pieniędzmi możemy płacić, chyba że uległy uszkodzeniu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zniszczone pieniądze powinniśmy wymienić, bo przestają być pełnoprawnym środkiem płatniczym.

Uszkodzone pieniądze wymienimy bezpłatnie, a obowiązek ciąży na osobie, która banknot uszkodziła. To właśnie dlatego sprzedawca w sklepie może odmówić przyjęcia takich pieniędzy. Podobnie my nie powinniśmy przyjąć banknotu co do którego nie mamy pewności pod względem prawdziwości ale i stopnia niszczenia.

Kiedy pieniądze tracą wartość?

W galerii poniżej sprawdzicie, kiedy pieniądze poza ważnością tracą także wartość:

Gdzie wymienić pieniądze?

Pieniądze możemy wymienić w kasie dowolnego banku. Warto jednak wiedzieć, że bank przyjmie banknoty czy monety co, do których nie ma wątpliwości, czyli z niewielkimi uszkodzeniami.

W przypadku dużych uszkodzeń banknoty należy zanieść lub wysłać do oddziału Narodowego Banku Polskiego. Pieniądze można też wysłać pocztą na adres: Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa, z dopiskiem: „DES – wymiana”. Pocztą możemy wysłać kwoty do 2 tys. złotych łącznie.

Kiedy kasjer odmówi przyjęcia banknotu

Zgodnie z prawem kasjer ma prawo, aby nie przyjąć banknotu, który jest uszkodzony.

Zasady wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku, w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska