Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie podwyżki otrzymają burmistrz, wójtowie i radni z powiatu brodnickiego

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W samorządach w powiecie brodnickim głosowano za podwyższeniem wynagrodzeń włodarzom
W samorządach w powiecie brodnickim głosowano za podwyższeniem wynagrodzeń włodarzom Screen z transmisji sesji rady miejskiej w Brodnicy
W związku ze zmianą ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw, radni niektórych samorządów z powiatu brodnickiego zajęli się w ostatnim czasie uchwałami zmieniającymi wynagrodzenia dla włodarzy, ale i dla siebie.

Zobacz wideo: Jakie opony wybrać? Zimowe czy całoroczne?

W czwartek, 25 listopada podczas sesji rady miejskiej w Brodnicy radni jednogłośnie zdecydowali, że od 1 sierpnia 2021 r. miesięczne wynagrodzenie zasadnicze burmistrza Brodnicy wynosi 9 364 zł, a dodatek funkcyjny 3 000 zł. Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, wynagrodzenie łącznie z dodatkiem specjalnym wynosić będzie zatem 16 073,20 zł, czyli 89% przysługującego burmistrzowi wynagrodzenia maksymalnego. Do tej pory burmistrz otrzymywał 10 620 zł.

Radni z gminy Brodnica o nowym wynagrodzeniu dla wójta zdecydowali 10 listopada. W związku z przyjętą tego dnia podczas sesji uchwałą wójt gminy Brodnica od 1 sierpnia 2021 r. będzie otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10 250 zł oraz dodatek funkcyjny w kwocie 3 150 zł, czyli łącznie 13 400 zł. Do tej pory wójt otrzymywał 4 700 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1 900 zł dodatku funkcyjnego, 2 640 zł dodatku specjalnego oraz dodatek za wieloletnią pracę.

Radni gminy Bobrowo podwyżkami dla siebie, wójta i sołtysów zajęli się 24 listopada. Zgodnie w przyjętymi przez nich uchwałami miesięczne wynagrodzenie zasadnicze wójta będzie wynosić 10 000 zł, dodatek funkcyjny 3 000 zł, dodatek specjalny 3 900 zł, a dodatek za wieloletnią pracę 2 000 zł, czyli łącznie 18 900 zł. Do tej pory wójt otrzymywał 4 700 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1 900 zł dodatku funkcyjnego, 2 640 zł dodatku specjalnego oraz 940 zł dodatku za wieloletnią pracę, czyli łącznie 10 180 zł. Radni przyjęli także uchwałę, zgodnie z którą także swoje diety "uregulowali", w związku z czym przewodniczący rady gminy będzie otrzymywał 2 100 zł miesięcznie (z 1 340 zł), wiceprzewodniczący rady gminy 850 zł za udział w sesjach i komisjach (z 450 zł), przewodniczący komisji 800 zł za udział w sesjach i komisjach (z 400 zł), a pozostali radni 700 zł za udział w sesjach i komisjach (z 370 zł). Sołtysi będą otrzymywać miesięcznie 500 zł za udział w sesjach i naradach z wójtem zamiast dotychczasowych 250 zł. Nowe stawki obowiązują od 1 sierpnia 2021 r.

Także 24 listopada podjęto decyzję o podwyższeniu wynagrodzenia dla wójta gminy Zbiczno. Miesięcznie od 1 sierpnia 2021 r. wójt będzie otrzymywała wynagrodzenie zasadnicze 10 250 zł, dodatek funkcyjny 3 150 zł, dodatek specjalny 4 020 zł, czyli łącznie 17 420 zł oraz dodatek za wieloletnią pracę. Do tej pory wójt otrzymywała miesięcznie 8 768 zł. Radna Barbara Hartka podkreśliła podczas sesji, że wójt gminy Zbiczno do tej pory zarabiała najmniej spośród samorządowców nie tylko w powiecie, ale także w okolicznych powiatach. Radna Katarzyna Ostrowska przypomniała natomiast, że podczas Komisji Oświaty 23 listopada jedna z obecnych osób powiedziała, że wójt powinna się cieszyć, bo pewnie nawet nie śniła o tym, że rząd sprawi jej taką niespodziankę. Jak podkreśliła radna Katarzyna Ostrowska, ta wypowiedź była według niej nie na miejscu. Radny Mariusz Jakubowski pytał podczas sesji, jakie jest uzasadnienie proponowanej maksymalnej podwyżki. Zwrócił uwagę, że chwilę wcześniej podczas sesji podniesiono podatki wszystkim mieszkańcom. Mimo tych argumentów, dziesięciu radnych głosowało "za" podwyższeniem wynagrodzenia wójtowi, czterech było "przeciw", a jeden się wstrzymał.

Podane wyżej kwoty są kwotami brutto.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska