
Co ważne - nie istnieje przepis, zgodnie z którym szkoła mogłaby się domagać usprawiedliwienia nieobecności ucznia od lekarza.

Większość szkół w regulaminie ma zapis o konieczności podania powodu nieobecności ucznia. Chodzi tu o proste wyjaśnienie, uwiarygadniające powód nieobecności i wniosek o jej usprawiedliwienie. Jak jednak podkreśla Urząd Ochrony Danych Osobowych, podanie takich informacji nie jest dla rodziców lub opiekunów dziecka obowiązkowe. Szkoła nie ma podstaw prawnych, aby żądać takich informacji.

Z art. 99 ustawy o Prawie oświatowym jasno wynika, że szkoła nie może regulować niczego poza ubiorem uczniów w szkole.
Szkolne regulaminy wymagają od uczniów, aby na szkolne uroczystości zakładać strój galowy. Niektóre placówki mają nawet wytyczne, wykluczające jeansy i oczekują od chłopców zakładania wizytowych spodni i obuwia oraz białej koszuli. Uczennice mają natomiast zakładać białe bluzki i ciemne (czarne lub granatowe) spódnice. Podobnie inne elementy wyglądu uczniów, takie jak fryzura (w tym farbowane włosy), tatuaże, kolczyki i inna biżuteria czy pomalowane paznokcie nie mogą w żaden sposób podlegać karze.

Jakakolwiek ocena wystawiona za niewłaściwe zachowanie jest nielegalna. Również jedynka za złe zachowanie. Nauczyciel może oceniać wyłącznie wiedzę i umiejętności ucznia.