Wzór tablic rejestracyjnych w Polsce określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa obowiązujący od 1 stycznia 2018 (nowelizowane Rozporządzeniami Ministra Infrastruktury). W Polsce wyróżnia się osiem rodzajów tablic rejestracyjnych: zwyczajne, indywidualne, zabytkowe, dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym, tymczasowe, tymczasowe badawcze, profesjonalne oraz dyplomatyczne.
To możesz wyczytać z tablic rejestracyjnych samochodów - lista
Jak wyglądają tablice, których nigdy nie widziałeś? Co oznaczają niektóre kolorowe tablice? Poznaj szczegóły w naszej poniższej galerii.
Litery zabronione w rejestrach
Jedna, dwie lub trzy pierwsze litery to tzw. wyróżnik miejsca. Pierwsza litera oznacza województwo, a jedna lub dwie następne – powiat. W przypadku jednej litery - chodzi o miasto na prawach powiatu (lub dzielnicę Warszawy. Gdy na początku występują dwie litery oznaczają one powiat ziemski (istnieją jednak odstępstwa od tej reguły). Po wyróżniku powiatu (w tablicach zmniejszonych – województwa) mamy wyróżnik pojazdu, w którym można nie stosuje się litery B, D, I, O, Z ze względu na podobieństwo do cyfr 8, 0, 1, 0, 2.
Rozmiar ma znaczenie
- Obowiązujące wymiary tablic w Polsce:
- samochodowe jednorzędowe – 520×114 mm
- samochodowe dwurzędowe – 305×214 mm
- samochodowe zmniejszone – 305×114 mm
- motocyklowe – 190×150 mm
- motorowerowe – 140×114 mm
Przepisy umożliwiają stosowanie tablic rejestracyjnych samochodowych jednorzędowych, dwurzędowych i jednorzędowych zmniejszonych w przypadku pojazdów o mniejszych niszach do umieszczenia tablicy rejestracyjnej.
