
W celu ustalenia momentu przedawnienia odsetek, musimy wziąć pod uwagę określony czas. Zgodnie z prawem, odsetki od pożyczek lub kredytów ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat od daty wymagalności, czyli od momentu powstania długu. Jednak w przypadku odsetek wynikających z umów sprzedaży, termin przedawnienia jest inny.

Artykuł 118 Kodeksu Cywilnego jest głównym wyznacznikiem w tej kwestii:
“Jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe i roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata”.

Co to jest przerwanie biegu przedawnienia?
Należy pamiętać, że wcześniej wymienione terminy odnoszą się do sytuacji, w której wierzyciel nie podejmuje działań w celu odzyskania swojej należności. Jednakże, istnieje możliwość przerwania biegu przedawnienia. Przerwanie to może nastąpić w przypadku otrzymania ponaglenia lub wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności do wyroku sądu lub nakazu zapłaty także przerywa bieg przedawnienia. Wniosek ten musi zostać złożony przed upływem terminu przedawnienia. Zatem, aby dobrze zrozumieć kwestię przedawnienia należności, konieczna jest znajomość odpowiednich przepisów prawnych.