
Przedawnienie odsetek a wyrok sądu
Ustawowy termin przedawnienia jest nie do podważenia, ale wyrok sądu jest najważniejszy. Przepisy prawa stanowią, że termin przedawnienia odsetek nie może być regulowany przez strony umowy, a zapis prawny jest ponad wszelkimi postanowieniami umownymi. Jeśli więc w Twojej umowie znajduje się zapis o terminie przedawnienia odsetek, który nie jest zgodny z przepisami prawa, można uznać go za nieważny.

Należy jednak pamiętać, że po prawomocnym wyroku sądu termin przedawnienia wynosi 6 lub 10 lat, nawet jeśli standardowy termin przedawnienia dla danego rodzaju roszczeń jest krótszy. Art. 125 paragraf 1 Kodeksu Cywilnego precyzuje tę zasadę. W przypadku roszczeń dotyczących świadczenia okresowego należnego w przyszłości, termin przedawnienia wynosi trzy lata.

Wszystko zależy od kwalifikacji odsetek. W większości przypadków uważa się je za świadczenie okresowe, jednak należy dokładnie rozróżnić odsetki zasądzone od dnia wymagalności do dnia uprawomocnienia wyroku oraz odsetki zasądzone po tej dacie aż do momentu zapłaty.

Odsetki, które uzyskały wymagalność w toku postępowania sądowego, przedawniają się po okresie 6 lub 10 lat. Natomiast pozostałe odsetki są uważane za roszczenie okresowe należne w przyszłości i przedawniają się po 3 latach.