Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Takie są objawy nowotworu mózgu. Z początku może objawiać się nawet zmęczeniem albo bezsennością

opr. wixad
Guzy mózgu mogą wpływać na nastroje i osobowość.
Guzy mózgu mogą wpływać na nastroje i osobowość. Bartosz Frydrych
Pogłębienie wady wzroku? Uczucie deja vu? Problemy z pamięcią? Pierwsze objawy nowotworów mózgu bywają naprawdę zwodnicze. Warto reagować szybko.

Guzy mózgu są chorobą, której objawy mogą być różnorodne i często niedostrzegalne, zanim się pogłębią. Bóle głowy, zmęczenie, bóle niewyjaśnionego pochodzenia mogą być sygnałami, które z początku bagatelizuje się jako objawy mniejszych dolegliwości. Jednakże, gdy guz rośnie, mogą pojawić się objawy bardziej specyficzne, takie jak utrata równowagi, problemy ze wzrokiem czy motoryką.

Pierwsze objawy nowotworu mózgu

Najczęstsze symptomy guza mózgu obejmują nawracające, uporczywe bóle głowy, napady padaczkowe, nudności, drętwienie, niewyjaśnione zmęczenie, problemy z widzeniem, mową, a nawet z połykaniem. Guzy mogą także wpływać na nastroje i osobowość, powodując agresywność, dezorientację czy trudności ze snem.

Jednak nie wszystkie objawy pojawiają się od razu. Niektóre z nich są efektem ucisku guza na mózg lub rdzeń kręgowy, inne z kolei pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby. Warto również pamiętać, że guzy mogą wywoływać napady padaczkowe, które nie zawsze są typowe. Mogą objawiać się jako uczucie nieobecności, deja vu, a nawet intensywne emocje czy halucynacje.

Najczęstsze objawy guza mózgu:

  • Nawracające bóle głowy: Mogą występować jako uporczywe, często tłumione uczucie ucisku w głowie, które nie ustępuje pomimo leczenia bólu.
  • Napady padaczkowe: Niektóre guzy mózgu mogą prowadzić do występowania napadów padaczkowych, które mogą objawiać się różnorodnie, od typowych drgań ciała po uczucie nieobecności, deja vu czy nawet intensywne emocje i halucynacje.
  • Nudności i wymioty: Guzy mózgu mogą wpływać na obszary odpowiedzialne za kontrolę nudności i wymiotów, co może prowadzić do ich nawracającego występowania.
  • Drętwienie: Może objawiać się w różnych częściach ciała i jest wynikiem ucisku guza na określone obszary mózgu.
  • Niewyjaśnione zmęczenie: Utrzymujące się uczucie zmęczenia, pomimo odpowiedniego odpoczynku, może być jednym z objawów obecności guza mózgu.
  • Problemy z widzeniem: Objawy mogą obejmować podwójne widzenie, utratę widzenia, a także inne zaburzenia wzroku.
  • Trudności w mowie, słyszeniu lub zapamiętywaniu: Mogą manifestować się jako problemy z formułowaniem słów, zrozumieniem mowy, a także trudnością w zapamiętywaniu informacji.
  • Trudności w połykaniu lub kontrolowaniu mięśni twarzy: Osoby z guzami mózgu mogą doświadczać trudności w połykaniu i kontrolowaniu mięśni twarzy, co wpływa na zdolność normalnego funkcjonowania.
  • Zmiany równowagi: Guzy wpływające na pewne obszary mózgu mogą prowadzić do problemów z zachowaniem równowagi i koordynacji ruchowej.
  • Zmiany nastroju lub osobowości: Mogą się objawiać jako nagłe zmiany w zachowaniu, agresywność, dezorientacja czy trudności ze snem.

Gdy nowotwór zaczyna się rozwijać

Oprócz samego guza, mogą występować zespoły paranowotworowe, które wynikają z uwalniania do krwiobiegu hormonów czy białek przez guza. Te zespoły mogą powodować dodatkowe objawy, różniące się w zależności od dotkniętego narządu czy układu. Leczenie objawów spowodowanych zespołami paranowotworowymi często wymaga podejścia równoległego do leczenia guza mózgu.

Objawy nowotworu mózgu a przerzuty

Warto również zrozumieć różnicę między pierwotnymi guzami mózgu, które rozwijają się bezpośrednio w mózgu, a przerzutowymi, które są wynikiem rozprzestrzeniania się nowotworów z innych części ciała. Oba rodzaje guzów mogą powodować podobne objawy, takie jak bóle głowy, drgawki czy problemy z równowagą.

Objawy guza mózgu zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja guza, tempo jego rozwoju czy stopień ucisku na mózg.

Dlatego, jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe dla skutecznego leczenia guzów mózgu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska