
Będzie możliwość wykonywania pracy zdalnej okazjonalnie (tj. między innymi bez konieczności zawierania porozumienia lub ustalania regulaminu pracy zdalnej), przedłużając jej wymiar z 12 do 24 dni w roku kalendarzowym.

Pojawiły się również pomysły dotyczące zmian w urlopach wypoczynkowych. Pierwszy mówi o zrównaniu wymiaru urlopu do 26 dni dla każdego pracownika, niezależnie od stażu pracy.

Kolejna propozycja to również zrównanie dni urlopu dla wszystkich i dodatkowo wydłużenie go do 31 dni.

Na początku 2021 roku związkowcy z OPZZ złożyli na spotkaniu Rady Dialogu Społecznego postulat wydłużenia urlopu aż do 35 dni dla wszystkich pracowników! Byłyby to odpowiednio aż o 9 i 15 dni więcej wypoczynku dla pracowników ze stażem pracy powyżej lub poniżej 10 lat.
- Przedstawiciele strony związkowej argumentują swoją propozycję tym, że Polacy pracują o wiele dłużej od mieszkańców Europy Zachodniej, a obecny wymiar urlopu ustalany był kilkadziesiąt lat temu, w innych realiach społeczno-gospodarczych. Pracodawcy z kolei uważają, że dodatkowe obciążenia w czasie obecnego kryzysu gospodarczego negatywnie wpłyną na sytuację gospodarczą - mówi Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt.