Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów
Pandemia COVID-19 wymusiła na wielu pracodawcach na całym świecie, w tym w Polsce, przymusowy eksperyment polegający na wysłaniu części pracowników (przede wszystkim biurowych) na pracę z domu. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2020 roku 8,9 proc. ogółu polskich pracowników w wieku 15-64 lat pracowało głównie zdalnie (dla porównania, dla całej Unii Europejskiej było to 12,3 proc.).
Co mówią przepisy o pracy zdalnej?
Kiedy w marcu 2020 roku ogłoszono pandemię, kodeks pracy zawierał jedynie przepisy dotyczące tzw. telepracy. Ta okazała się jednak być rozwiązaniem zbyt sformalizowanym na czas pandemii, który wymagał od pracodawców i pracowników dużej elastyczności oraz dostosowania się do niepewnej sytuacji, wymagającej szybkiego reagowania na zmieniające się obostrzenia i podejmowania działań ukierunkowanych na zmniejszenie liczby zachorowań. Nie do końca pomogła też tzw. Tarcza Antykryzysowa, w której co prawda wprowadzono przepis dotyczący pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii, ale był on zbyt ogólny, by stanowić dostateczną wytyczną dla pracodawców i pracowników.
Takie są pomysły na zmiany w kodeksie pracy 2022 - lista
Teraz praca zdalna została wpisana do kodeksu pracy. 23 lipca br. opublikowano drugą wersję projektu nowelizacji kodeksu pracy wprowadzającego pracę zdalną. Co się zmieni w kwestii pracy zdalnej? Jakie są jeszcze pomysły na zmiany w kodeksie pracy 2022? Pokazujemy na kolejnych zdjęciach w poniższej galerii..
