
Każdy kraj to nieco inne przepisy, inne sposoby rozliczania się za przejazd płatnymi odcinkami dróg, czy inne limity prędkości oraz mandaty za ich przekroczenie.
Mandat za granicą za przekroczenie dozwolonej prędkości jest zwykle bardziej dotkliwy niż w Polsce, mimo że od 2022 roku także nad Wisłą tani nie jest. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie limity prędkości obowiązują w poszczególnych krajach i jakie są dozwolone stężenia alkoholu we krwi.
Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie limity prędkości obowiązują w poszczególnych krajach i jakie są dozwolone stężenia alkoholu we krwi. W naszej galerii prezentujemy zasady obowiązujące tylko w kilku europejskich krajach, zwłaszcza tych ościennych. Sprawdź >>>>>

CZECHY - NAJWAŻNIEJSZE PRZEPISY DROGOWE
W Czachach limit prędkości na terenie zabudowanym wynosi 50 km na godz., zaś w niezabudowanym - 90 km na godz. Na drogach ekspresowych jest to 80 (na odcinkach prowadzących przez obszary zabudowane) i 110 km na godz. w normalnych warunkach. Na autostradach mamy – kierując się tymi samymi kryteriami - 80 i 130 km.
Winieta za przejazd autem osobowym płatnymi odcinkami dróg (nalepka na szybie) kosztuje 310 koron czeskich za 10 dni, 440 za miesiąc, 1500 za rok. Kara za brak winiety wynosi do 100 tys. koron.
Czechy nie tolerują najmniejszego nawet stężenia alkoholu we krwi kierowcy – to wynosi 0,0 promila.

LITWA - NAJWAŻNIEJSZE PRZEPISY DROGOWE
Na Litwie prędkość na terenie zabudowanym ograniczona jest do 50 km na godz., na niezabudowanym do 90, ale na drogach innych niż asfaltowe i betonowe 70. Na drogach ekspresowych jest to 110 km na godz., na autostradach 130.
Dla out osobowych i motocykli przejazdy wszystkimi drogami są bezpłatne.
Dla kierowców posiadających prawo jazdy do 2 lat nie ma żadnej tolerancji co do alkoholu. Kierowcy o większym doświadczeniu mogą mieć do 0,4 promila we krwi.

NIEMCY - NAJWAŻNIEJSZE PRZEPISY DROGOWE
W Niemczech na terenie zabudowanym obowiązuje "pięćdziesiątka", na drogach pozamiejskich "setka", zaś na trasach ekspresowych i autostradach prędkością zalecaną jest 130 km na godz.
Przejazd wszystkimi drogami jest bezpłatny.
Kierowcy do 21. roku życia i posiadający uprawnienia nie dłużej niż 2 lata muszą być całkowicie trzeźwi. Starsi mają tolerancję do 0,5 promila alkoholu we krwi.