Lawenda to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych, który obejmuje aż 41 gatunków. W Polsce najczęściej spotykanym gatunkiem lawendy jest lawenda wąskolistna. Dzieje się tak ze względu na mrozoodporność rośliny. Kwitnie ona na polach, łąkach i w szkółkach ogrodniczych w lipcu oraz sierpniu, urzekając swoim aromatycznym zapachem i bogactwem barw - od błękitu, różu i fioletu, aż po purpurę. Lawenda jest rośliną wieloletnią, a więc zdrowe sadzonki będą inwestycją na lata.
Lawenda - zastosowanie
Lawendę najczęściej kupujemy ze względu na jej funkcje dekoracyjne. Pięknie prezentuje się w donicach i wiklinowych koszach na parapetach oraz przydomowych tarasach. Lawenda słynie również ze swoich właściwości odstraszających owady, między innymi mrówki, pluskwy, komary, pająki, meszki czy mole. Chroni więc pozostałe rośliny w ogrodzie przed owadami, a także umożliwia komfortowy wypoczynek w letnie wieczory.
Wśród innych zastosowań lawendy są jej właściwości lecznicze. Jest to roślina jadalna, która może wspomóc terapię wielu chorób. Lawenda od pokoleń jest stosowana w leczeniu przeziębienia oraz dolegliwości trawiennych. Sprawdź, dlaczego warto pić napar lub nalewkę z lawendy dla zdrowia.
Takie są właściwości zdrowotne lawendy
Na jakie schorzenia zdrowotne pomoże lawenda? Jakie są właściwości lecznicze lawendy? Dlaczego warto uprawiać lawendę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz już teraz w naszej galerii:
