Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są wyniki głosowania na Grudziądzki Budżet Obywatelski 2024

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Wyniki głosowania na Grudziądzki Budżet Obywatelski 2024 Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza ogłosił podczas spotkania w Spichlerzu 57. Na spotkanie przyszli też niektórzy autorzy złożonych projektów. Jakie projekty wygrały, zobacz na kolejnych slajdach w galerii>>>>
Wyniki głosowania na Grudziądzki Budżet Obywatelski 2024 Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza ogłosił podczas spotkania w Spichlerzu 57. Na spotkanie przyszli też niektórzy autorzy złożonych projektów. Jakie projekty wygrały, zobacz na kolejnych slajdach w galerii>>>>Fot. Łukasz Szalkowski
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza ogłosił wyniki głosowania na projekty zgłoszone do Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok. Zobaczcie jakie projekty zostały wybrane przez mieszkańców miasta do realizacji w przyszłym roku.

Wyniki 11. edycji Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Wybrano zadania na 2024 rok

Na realizację zadań wybranych przez mieszkańców w przyszłorocznym budżecie Grudziądza zaplanowana mogła być kwota 4,3 mln zł. Po głosowaniu będzie to nieco mniej niż 4 mln zł.

  • Grudziądzanie do GBO na 2024 rok złożyli łącznie 103 projekty, z których ocenę merytoryczną i formalną pozytywnie przeszły 84 propozycje.
  • Głosowanie trwało 19 dni września i prowadzone było wyłącznie drogą elektroniczną.
  • W głosowaniu udział wzięło 5544 osób, które łącznie oddały 23,9 tys. głosów. .

- Głosowała rekordowa liczba, o około 500 osób więcej niż w poprzednim roku - cieszy się Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

W wyniku głosowania do realizacji wybrano 39 zadań o łącznej wartości 3,962 mln zł.

Ich projekty GBO będą realizowane w Grudziądzu w 2024 roku

Najwięcej głosów w mieście - 1955 - otrzymał projekt "miękki" Piotra Rohdego: organizacja osiedlowych festynów z okazji Dnia Dziecka, powitania i pożegnania wakacji. Festynów ma być pięć na osiedlach Chełmińskim, Kopernika, Rządz, Strzemięcin i Mniszek. Drugi "wygrany" projekt Piotr Rohdego dotyczy remontu chodnika przy ul. Bolesława Prusa, za ok. 170 tys. zł.

- Jestem zadowolony, zwyciężyły dwa moje projekty. Szczególnie zszokował mnie wynik projektu miękkiego: "Rodziny festyn integracyjny", który zdobył rekordową ilość głosów, prawie 2 tysiące, także naprawdę widzę, że mieszkańcy Grudziądza potrzebują tego typu projektów - mówi Piotr Rohde, radny, którego projekty od lat co roku wygrywają głosowania Grudziądzkich Budżetów Obywatelskich.

Z GBO na festyny te wyłożona zostanie kwota 20 tys. zł. - Pieniądze te przeznaczone zostaną na dofinansowanie dmuchańców. Natomiast cała reszta, otoczka festynów będzie finansowana przeze mnie - zapowiada Rohde.

Wśród zadań o charakterze ogólnomiejskim do realizacji wybrano dwa: nasadzenie 270 drzew w różnych częściach miasta autorstwa Kamila Heyki oraz remont boiska "Orlik" przy szkole na Strzemięcinie. Każdy z nich warty jest 300 tys. zł.

- To przede wszystkim zasługa mieszkańców, dyrekcji szkoły, która zabiegała o ich głosy - mówi Michał Jakubowski, autor projektu dotyczącego odnowienia szkolnego boiska. - Dobrze, że ten "Orlik" będzie wyremontowany. Sam jestem mieszkańcem Strzemięcina, chodziłem do tej szkoły osiem lat, teraz mój syn w tej szkole gra w piłkę czasami. Przede wszystkim skorzystają mieszkańcy.

Michał Jakubowski dodaje: - Namawiam wszystkich, aby w następnym budżecie obywatelskim jeszcze więcej projektów się pojawiło. Bo bez względu na to ile tych projektów będzie, zawsze te pieniądze wracają do mieszkańców, czy to w postaci książek, czy chodników... To wszystko jest dla mieszkańców. W końcu możemy decydować o tym, czego potrzebujemy, czego chcemy.

Wśród wybranych do realizacji projektów osiedlowych jest m.in. budowa siłowni plenerowej na osiedlu GTBS-u przy ul. Chełmińskiej. - Tam jest już zbudowany plac zabaw, który jest przeznaczony dla dzieci, więc coś by się przydało dla osób starszych. Teraz będą mieli okazję, aby się poruszać, a to jest ważne dla zdrowia - mówi Natalia Heidek, która złożyła ten projekt do GBO. Jego wartość to 51650 tys. zł.

Do realizacji grudziądzanie wybrali dwa projekty zgłoszone przez Tomasza Kujawskiego. - To "Dzień pozytywnego grudziądzanina", czyli pewnego rodzaju warsztaty mające na celu szerzyć pozytywną energię w Grudziądzu, a drugi to tablica dotycząca zapomnianego cmentarza ewangelickiego na ul. Grunwaldzkiej - mówi Kujawski. Realizacja każdego z jego projektów kosztować ma 5 tys. zł.

- Będę robił wszystko, aby te projekty jak najszybciej zostały zrealizowane. Zostaną wprowadzone do projektu budżetu miasta na rok 2024. Myślę, że w grudniu radni uchwalą ten budżet i z początkiem nowego roku przystąpimy do ich realizacji - zapowiedział Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Jakie projekty zwyciężyły w głosowaniu na GBO 2024 zobacz na kolejnych slajdach w galerii:

Wyniki głosowania na Grudziądzki Budżet Obywatelski 2024 Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza ogłosił podczas spotkania w Spichlerzu 57. Na spotkanie przyszli też niektórzy autorzy złożonych projektów. Jakie projekty wygrały, zobacz na kolejnych slajdach w galerii>>>>

Takie są wyniki głosowania na Grudziądzki Budżet Obywatelski 2024

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska