Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są zasady opłaty za abonament RTV. Co w sytuacji śmierci jednego z domowników?

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Osoby posiadające odbiornik radiowy lub telewizyjny zobowiązane są do opłacania abonamentu RTV. Są jednak osoby zwolnione z opłat abonamentowych.Przejdź dalej i sprawdź, kto nie musi opłacać abonamentu RTV w 2023 r. >>>
Osoby posiadające odbiornik radiowy lub telewizyjny zobowiązane są do opłacania abonamentu RTV. Są jednak osoby zwolnione z opłat abonamentowych.Przejdź dalej i sprawdź, kto nie musi opłacać abonamentu RTV w 2023 r. >>>Pexels
Tylko jedna osoba z gospodarstwa domowego musi odprowadzać abonament radiowo-telewizyjny. Co zrobić w sytuacji, gdy jeden z domowników zmarł, a na niego był zarejestrowany odbiornik? Sprawa jest ostatnio bardzo popularna w mediach.

Sprawie przyjrzał się w ostatnich dniach portal Wirtualne Media. - W przypadku śmierci osoby, na którą zarejestrowany był odbiornik, należy niezwłocznie zgłosić Poczcie Polskiej zmianę danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym – zgodnie z aktualnym stanem faktycznym. Jeżeli odbiornik nadal jest w posiadaniu domowników czy spadkobierców, będzie chodziło o zmianę danych podmiotowych, czyli należy wskazać aktualnego posiadacza odbiornika. Jeśli jednak przesłanka obowiązku abonamentowego odpadła (np. odbiornik od dawna nie był już w posiadaniu zmarłego albo nie jest już zdolny do odbioru programu), należy dokonać wyrejestrowania odbiornika - tłumaczą w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media.

Trzeba na to uważać, bo w przypadku braku przerejestrowania lub wyrejestrowania odbiornika możemy otrzymać w przyszłości karę.

Obowiązek opłacania abonamentu RTV dotyczy osób, które posiadają odbiornik radiowy lub telewizyjny. Osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości używanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym gospodarstwie domowym oraz w samochodzie stanowiącym ich własność.

- Każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego lub odbiornika telewizyjnego, który umożliwia natychmiastowy odbiór programu musi go zarejestrować w ciągu 14 dni od jego nabycia i opłacać abonament. Wyjątki dotyczące abonamentu wskazano w art. 4 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych - informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Te osoby nie muszą opłacać abonamentu RTV - lista

W Polsce co najmniej 3,7 mln osób nie musi płacić abonamentu RTV. To m.in. osoby powyżej 75 roku życia, obywatele ze znacznym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką. Także pobierające emeryturę nieprzekraczającą połowy przeciętnej pensji, czy bezrobotni. Szczegóły prezentujemy w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska