https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są zasady przeliczania emerytury. ZUS wyjaśnia najważniejsze kwestie

Jakub Stykowski
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może przeliczyć wysokość emerytury, ale nie w każdym przypadku. Istnieją konkretne okoliczności, które uprawniają emeryta do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia. Szczegóły na kolejnych slajdach.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może przeliczyć wysokość emerytury, ale nie w każdym przypadku. Istnieją konkretne okoliczności, które uprawniają emeryta do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia. Szczegóły na kolejnych slajdach. archiwum Polska Press
Nie każda prośba o ponowne przeliczenie emerytury zostanie rozpatrzona pozytywnie przez ZUS. Istnieją jednak określone sytuacje, kiedy można wystąpić z takim wnioskiem. To między innymi posiadanie nowych dokumentów dotyczących stażu pracy czy zarobków. Rozumienie kiedy i w jakich okolicznościach można to zrobić, jest kluczowe dla każdego emeryta.

Kiedy możesz wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury?

Nie każdy wie, że istnieje możliwość ponownego przeliczenia wysokości otrzymywanej emerytury. Taka opcja jest dostępna dla osób, które po przyznaniu świadczenia uzyskały nowe dokumenty mogące wpłynąć na wysokość wypłacanego świadczenia. Może to być na przykład dodatkowy staż pracy, który nie został wcześniej uwzględniony, lub nowe informacje dotyczące zarobków uzyskanych przed przejściem na emeryturę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że przeliczenie jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Przede wszystkim, gdy przy składaniu wniosku o emeryturę, nie dysponowało się wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Również w przypadku, gdy można teraz udokumentować zarobki za lata przed przejściem na emeryturę lub te uzyskane już po przyznaniu świadczenia. Istotne jest też, że możliwość przeliczenia dotyczy osób, które po przyznaniu emerytury nadal pracowały lub opłacały składki na ubezpieczenia społeczne.

Przypadki, kiedy ZUS odrzuci wniosek o przeliczenie emerytury

Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku ZUS przystąpi do ponownego przeliczenia emerytury. Jeśli nie posiadasz nowych dowodów, które mogłyby wpłynąć na wysokość świadczenia, składanie wniosku może okazać się bezcelowe.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, wyjaśnia: - Mimo to w ostatnim czasie wielu seniorów przychodzi do ZUS-u z książeczką wojskową i składa wniosek o ponowne przeliczenie (druk ERPO). ZUS może taki wniosek uwzględnić tylko pod warunkiem, że wcześniej książeczka wojskowa lub zaświadczenie z wojskowej komendy uzupełnień nie było dostarczone do ZUS-u i lata służby nie były uwzględnione w stażu.

Jakie dokumenty mogą być potrzebne do ponownego przeliczenia emerytury? Czytaj w ponizszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska