
Pędraki – larwy chrząszczy, które żerują na podziemnych częściach licznych gatunków roślin uprawnych i dziko rosnących. Pędraki uszkadzają podziemne pędy i korzenie oraz siewki i młode rośliny. Najbardziej żarłoczne są stare larwy, ale szkodliwe są również dorosłe chrząszcze, które żerują na liściach roślin wygryzając nieregularne dziury.

Mszyca smugowa – żeruje na łodygach, ogonkach liściowych i liściach wysysając sok komórkowy. Młode pędy roślin słabiej rosną, a uszkodzone liście żółkną i zniekształcają się. Mszyce wydalają rosę miodową, na której rozwijają się grzyby, co powoduje zahamowanie wzrostu i owocowania roślin.

Rolnice - gąsienice te są wielożerne i żerują na wielu gatunkach roślin zielnych i zdrewniałych, jedna gąsienica może zniszczyć od kilku do kilkunastu roślin. Żeruje w ciągu dnia na nadziemnych częściach roślin, uszkadzając liście lub podcinając szyjkę korzeniową wschodzących roślin, przez co następuje ich zamieranie. Starsze gąsienice w ciągu dnia kryją się w glebie, a nocą wychodzą na powierzchnię i podgryzają szyjkę korzeniową, co prowadzi do przewracania się roślin. Osłabiają też rośliny podgryzając ich korzenie. Podcinanie wschodzących roślin prowadzi do placowego wypadania roślin tzw. „łysin” na polu, spotykanego najczęściej wiosną.

Słonecznica orężówka - to motyl z południa Europy. Atakuje uprawy pomidora, ziemniaka, tytoniu, lucerny, soi, słonecznika, lnu, kukurydzy i różnych gatunków roślin ozdobnych. Gąsienice wygryzają nieregularne otwory w liściach i kwiatach, ogryzają pędy i miękkie części roślin, wgryzają się do wnętrza owoców i ich zawiązków.