
Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy lustruje lokalne lasy pod kątem obecności węgorka sosnowca. Zagrożenie dla Polski jest poważne, bo węgorkowi szczególnie odpowiada sosna zwyczajna, najpowszechniejsza w polskich lasach (ok. 60 proc.).
Szkodniki są już obecne w naszych ogrodach i lasach. Choroby drzew i krzewów przysparzają ogrodnikom i leśnikom wielu zmartwień. Które szkodniki są najpowszechniejsze wśród iglaków? Zobacz w naszej galerii >>>>>
Listę najpowszechniejszych szkodników opracował Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

WĘGOREK SOSNOWIEC
Węgorek sosnowiec pojawił się w Europie w 1999 r. Najbardziej szkodzi sosnom. Węgorkowi szczególnie odpowiada sosna zwyczajna, najpowszechniejsza w polskich lasach (ok. 60 proc.). Węgorek sosnowiec działa szybko, drzewa schną w ciągu 30-40 dni. Szkodnik ten nie jest widoczny gołym okiem, szukamy więc objawów, które mogłyby wskazywać na jego występowanie. Sygnałem zwiastującym może być żółkniecie i więdnięcie igieł oraz zasychanie pojedynczych gałęzi.
Węgorek sosnowiec podlega obowiązkowi zwalczania na terenie Unii Europejskiej. O każdym podejrzeniu, że może to on wyrządza szkody w naszym lesie lub ogrodzie należy powiadamiać wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa lub prezydenta miasta, burmistrza, wójta.

ZROSTEK ŚWIERKOWY
Zrostek świerkowy atakuje świerk Conica – zniekształca igły na najmłodszych pędach, ogranicza ich wzrost.

OCHOJNIK ŚWIERKOWY
Modrzewie atakuje m.in. ochojnik świerkowy zielony - powoduje żółknięcie i załamywanie igieł.