Spis treści
Wiele gatunków pelargonii uprawianych jest jako rośliny ozdobne, w Polsce głównie jako rośliny doniczkowe w mieszkaniach i na balkonach. Pelargonie ozdobne dzielą się na 4 główne grupy:
- pelargonie pasiaste, pelargonie rabatowe, gerania muszkatle - mają kwiaty pojedyncze lub pełne, zebrane w baldachy. Kolor u różnych odmian od białego poprzez róż, czerwień do fioletu. Są uprawiane przeważnie na balkonach.
- pelargonie bluszczolistne - mają łodygi płożące się, liście mięsiste i błyszczące o kształcie podobnym do liści bluszczu. Kwiaty zebrane są w baldach i są pojedyncze lub pełne w kolorach od białego poprzez różowy, liliowy i purpurowy do fioletowego. Są uprawiane w mieszkaniach i na balkonach.
- pelargonie wielkokwiatowe, pelargonie angielskie - ich kwiaty są duże i zebrane w baldachy. Mają kolor od białego poprzez różowy, liliowy i czerwony do fioletowego. Zazwyczaj są uprawiane w mieszkaniach.
- pelargonie pachnące.
Czy geranium i pelargonia to to samo?
Pelargonia pachnąca określana jest zwyczajowo nazwą geranium.
U większości gatunków pelargonii liście są silnie aromatyczne ze względu na olejki eteryczne. Olejek zapachowy wykorzystywany jest m.in. przy produkcji perfum.
Jak dbać o pelargonie aby pięknie kwitły?
Pelargonie mają długi okres kwitnienia - kwitną od maja, aż do pierwszych przymrozków. Należą do roślin wieloletnich, odpowiednio przechowane, rozkwitną również w następnym sezonie. To rośliny uwielbiające słońce, dlatego świetnie się nadają na nawet bardzo słoneczne balkony.
Pelargonie lubią podłoże zasobne w składniki odżywcze. Należy także pamiętać o odpowiednim nawadnianiu - w upalne dni kwiaty mogą wymagać nawodnienia nawet dwa razy dziennie. Roślinę należy podlać dopiero wtedy, gdy powierzchnia podłoża przeschnie. Pelargonie najlepiej podlewać rano i wieczorem, aby woda nie wyparowała za szybko, a także by nie poparzyć rośliny.
Gdy pelargonie przestają rosnąć i mają mało nowych kwiatów, może to oznaczać, że roślina potrzebuje więcej słońca. Wśród innych przyczyn jest brak ważnych składników odżywczych. Można je dostarczyć za pomocą specjalnych domowych nawozów.
Jakie właściwości lecznicze i zdrowotne ma pelargonia? Co leczy pelargonia i na co pomaga?
Można wykorzystać wiele części pelargonii - kwiaty, liście. Działają one antywirusowo i antybakteryjnie. Liście pelargonii zawierają olejek eteryczny, który wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Pelargonie pachnące doskonale nadają się także do gotowania i pieczenia. Szczegóły znajdziecie w naszej galerii.
ZOBACZ TEŻ:
- Zastosuj ten trik przy podlewaniu monstery, a szybko wypuści nowe liście i będzie rosła jak szalona
- Takie są najlepsze kwiaty na balkon. Te kwiaty są niewymagające, także na słoneczny balkon
- Dzięki temu trikowi krzaki ogórka będą się uginać od warzyw. Ten nawóz do ogórków jest skuteczny i tani
