Jak podaje Lithuania Travel - w 2022 roku Litwa utrzymała swoją pozycję jako główny cel podróży dla polskich podróżników z 117 000 turystów przyjeżdżających stanowiących 10% wszystkich odwiedzających. To podwojenie polskich przepływów turystycznych w porównaniu z poprzednim rokiem sugeruje rosnącą atrakcyjność unikalnej oferty kulturalnej Litwy, oszołamiających naturalnych krajobrazów i zabytków.
Po wytrwaniu w wyzwaniach związanych z pandemią miłość polskich turystów do Litwy pozostała niezachwiana, osiągając 61% ruchu turystycznego w 2019 r. Najwyraźniej urok i urok Litwy z roku na rok urzekają i inspirują polskich podróżników.
Stołeczne atrakcje i zabiegi zdrowotne
Badanie danych dotyczących pozycjonowania mobilnego przeprowadzone w 2022 r. wykazało, że Wilno było głównym kandydatem wśród polskich turystów, obejmując około 56% wszystkich odwiedzających. Podróżni odwiedzali restauracje, próbowali lokalnej kuchni i napojów, wstępowali do kościołów i odbywali wycieczki pielgrzymkowe. Polskich turystów kusiły również miejscowości w pobliżu stolicy, a mianowicie Troki, unikalne średniowieczny zamek na wyspie. Kowno, drugie co do wielkości miasto i ubiegłoroczna Europejska Stolica Kultury, zajęło drugie miejsce wśród polskich gości.
To też może Cię zainteresować
Polacy chętnie spędzali również wiosenne i letnie wakacje nad litewskim morzem, a najpopularniejszymi wyborami były Kłajpeda, wyluzowane miasto portowe, i Połąga, samozwańcza letnia stolica kraju. Inne miejscowości wypoczynkowe były również bardzo często odwiedzane, ponieważ 7% podróżnych z Polski szukało zabiegów zdrowotnych i kosmetycznych. 12% wszystkich gości z Polski skusiło się na regenerację zdrowia w Druskiennikach, najsłynniejszym mieście SPA na Litwie.
Dłuższe pobyty poprzedzone city breakami
- Można również zauważyć pewne ważne zmiany w tendencjach podróży na Litwę. Warto zauważyć, że liczba turystów biznesowych z Polski spadła z 38% w 2018 r. do 25% w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak nowa tendencja stała się bardziej widoczna - Polacy preferują teraz dłuższe podróże zamiast weekendowych - powiedziała Dovilė Sėliukė, szefowa działu marketingu turystycznego i komunikacji w Narodowej Agencji Rozwoju Turystyki Litwa Travel.
Zamiast krótkich weekendowych wyjazdów, polscy turyści wyraźnie wybierają Litwę jako przedłużony cel wakacyjny, szczególnie w szczycie sezonu turystycznego w lipcu-wrześniu. Wielu turystów przypisuje swoją decyzję o spędzeniu wakacji na Litwie wygodnemu systemowi komunikacji między dwoma krajami, litewskiej kulturze gastronomicznej i kuszącej lokalnej kulturze. Ponieważ wyjazdy są często połączone z wydarzeniami kulturalnymi, a Wilno, stolica, obchodzi w tym roku 700-lecie istnienia, oczekuje się, że więcej polskich gości weźmie udział w jubileuszowych wydarzeniach programowych.
* Polscy podróżni chętni do podróży na Litwę środkami transportu publicznego mogą wybrać loty z Warszawy i Gdańska lub regularne przejazdy autobusowe Ecolines, Lux Express, Eurolines i Flixbus. W grudniu Koleje Litewskie uruchomiły nową trasę Warszawa-Kowno-Wilno dla turystów na dłuższą podróż.
