Takie zmiany w szkołach planuje Ministerstwo Edukacji Narodowej
W polskich szkołach szykują się duże zmiany. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma pomysły i plany na zmiany w szkolnictwie. Niektóre z nich mogą wejść w życie już po feriach zimowych. Inne wymagają więcej czasu, jednak resort potwierdza, że istnieje szansa na wprowadzenie ich o 1 września 2024 roku.
Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji narodowej potwierdziła, że w czasie ferii zimowych mogą rozpocząć się konsultacje ze społecznością edukacyjną dotyczące proponowanych zmian w szkolnictwie.
Podwyżki dla nauczycieli, zmiany w egzaminie ósmoklasisty, rezygnacja z ocen z niektórych przedmiotów, koniec z zadaniami domowymi, zmiana podstawy programowej, mniej lektur obowiązkowych to tylko niektóre zmiany, jakie mają czekać szkoły.
Niektóre z pomysłów Ministerstwa Edukacji Narodowej budzą kontrowersje i wymagają dalszych konsultacji. Jak podkreśliła wiceminister edukacji narodowej, zmiany nie będą podejmowane "bez konsultacji ze środowiskiem" a część z nich może wejść w życie dopiero w kolejnych latach, bo wymaga np. zmiany podręczników.
Duże zmiany w szkołach w Polsce. Oto pomysły MEN
Zmiany w szkołach planowane są w większości od nowego roku szkolnego, czyli od 1 września 2024, jednak niektóre mają zacząć obowiązywać już po feriach zimowych.
- Niektóre rzeczy są gotowe, ale będziemy je konsultować z nauczycielami i nauczycielkami praktykami - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.
Sprawdź teraz, jakie zmiany czekają szkoły w Polsce:
